Zell am See – výlet do soutěsky Sigmund Thun Klamm – RETRO 2005
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Městečko Zell am See najdeme v Rakouských Alpách v pohoří Vysoké Taury a z Prahy je to necelých šest set kilometrů pokud jedeme přes Plzeň a Mnichov, což je asi nejrychlejší a nejobvyklejší cesta. Rozhodně to není výlet na jeden den, ale vyplatí se zde strávit minimálně týden. Nádherné okolí rozhodně za to stojí a to nejen v zimě, ale i v létě. My jsme zde strávili dva nádherné letní týdny s našimi všemi dětmi a to včetně v té době našeho nejmenšího, kterému byli čtyři měsíce a jak jsme se přesvědčili už od nejútlejšího věku s námi zvládal cokoliv a to mu vydrželo do dnešních dnů. Do Rakouska jsme se přesunuli auty (množné číslo je na místě, neb do jednoho všechny naše dítka nedostaneme), ubytovali se a pak už jen poznávali krásy místa a okolí.
Ze Zell am See se vydáváme auty cca dvanáct kilometrů jižním směrem, na Piesendorf a dále přes Kaprun a při výjezdu na Kitzsteinhorn nás zastaví nenápadná cedule, kde lze i zaparkovat, nebo je to i příjemná procházka z centra Kaprunu (asi dva kilometry).
Za čím jedeme?
Byl další deštivý den, ale nenechali jsme se rozhodit a vyrazili za další vodou, tentokrát divokou, která se valí rozeklanou soutěskou. Hned u vstupu do Klammu je malé muzeum vodních elektráren a současně i funkční přečerpávací vodní elektrárna, která v době energetických špiček dodává proud do elektrické sítě. Práce na výstavbě elektrárny Kapruner Ache začaly v r. 1938 a ukončeny byly v r. 1951. Jejím součástí jsou i přehradní nádrže, které budovali za války totálně nasazení především z Belgie, ale i z jiných částí Evropy a dostavba posledního z nich byla financována z prostředků Marshallova plánu pro obnovu válkou zničené Evropy a byla dokončena v roce 1955.
Vznik soutěsky se datuje asi před 14 000 lety, v pozdní době ledové, kdy se v Kaprunském údolí nacházel obrovský ledovec. Po jeho odtání, zanechal po sobě mimo jiné i tuto hlubokou soutěsku. Sigmund-Thun-Klamm byla objevena v roce 1893 a pojmenována po tehdejším guvernérovi Salzburgu, Sigmundu Graf von Thun.
V soutěsce je vytvořena turistická cesta, která vede především po vysutých lávkách a mostech připevněných ke stěnám. Místy kousek nad hladinou, místy více až třicet metrů vysoko. Pod nohama se soutěskou valí proudy vody, která za tisíce let vymlela ve skále nejrůznější kaverny a zátoky. Je to velice působivá podívaná. Trasa soutěskou je dlouhá cca 750 metrů a končí pod hrází jezera Klammsee, kolem kterého vede příjemná nenáročná vycházková trasa a obejít ho trvá necelou hodinku. Bohužel při naší návštěvě docela intenzivně pršelo a okolní zasněné vrcholky hor se schovávali v mlze.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Alpském městečku Zell am See na břehu jezera Zeller See jsme strávili krásných a pohodových letních 14 dní v malém rodinném hotelu Seehof café a denně podnikali výlety do blízkého i dalekého okolí. Ochutnali spoustu především místních jídel a rozhodně můžeme doporučit především horské samoty a místa mimo turistická centra.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jeden z dalších přírodních unikátů, které dovede vytvořit pouze příroda.