Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Město Brumov-Bylnice vzniklo v roce 1964 spojením dvou samostatných obcí Brumova a Bylnice. K městu byly připojeny ještě dvě osady Svatý Štěpán a Sidonie a společně mají 6100 obyvatel. Město se rozkládá Jižním směrem od Valaškých Klobouků a severovýchodním směrem od Uherského Brodu, v blízkosti hranice se Slovenskem. Brumov-Bylnice leží mezi soutokem říčky Nedašovky s řekou Brumovkou a soutokem Brumovky s řekou Vlárou. Městem prochází silnice a železniční trať vedoucí přes Vlárský průsmyk na Slovensko. V okolí města se zvedají zalesněné stráně vrcholků chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Nad západním okrajem Brumova na východním úbočí kopce Židáky ( 447 m.n.m.) je zřícenina hradu Brumov. Historie Brumova a hradu jsou úzce spjaty. U jižního úpatí tohoto kopce je vybudována soustava malých rybníků. Od okrajových částí města se rozprostírají ovocné sady. Jižním směrem od Brumova-Bylnice se rozprostírá několik chráněných území přírodních rezervací a památek a to Lázy, Okrouhlá, Hluboče, Sidonie a Chladný vrch. Tyto přírodní památky chrání především ohrožené druhy rostlin a živočichů. U jihovýchodního okraje Bylnice je sportovní letiště. Broumovem-Bylnicí prochází žlutá turistická znčka a je tu výchozí bod zelené značky. Osadou Svatý Štěpán prochází červená turistická značka.
První písemná zmínka o Brumově je z roku 1255 a v tomto období se jednalo o podhradní osadu hradu Brumov. V 16. století byl Brumov povýšen na město. V roce 1807 byly v Brumově založeny dvě sklárny a v roce 1816 se v městečku začalo s výrobou sukna. Nejvýznamnější památkou Brumova je zřícenina hradu Brumov postaveného v první polovině 13. století. Hrad byl postaven jako strážní na ochranu obchodní stezky vedoucí Vlárským průsmykem. V období husitských válek odolal hrad úspěšně svým obléhatelům. V průběhu 16. století prodělal hrad renesanční přestavbu. V roce 1621 dobyli hrad Valaši a rekonstrukce byla provedena v barokním slohu. V letech 1760 a 1820 byl hrad poničen rozsáhlými požáry a po těchto událostech chátral. Z původního hradu se dochovaly části hradeb a dvě strážní věže, které byly v 70. letech 20. století rekonstruovány. V rekonstruované zřícenině hradu byla instalována expozice s archeologickými nálezy a expozice o historii města Brumov-Bylnice. Kromě hradu dominuje Brumovu původně gotický Kostel svatého Václava pocházející ze 14. století. Na počátku 16. století byl kostel rozšířený a v 17. století byly přistavěny dvě kaple. Severní kaple svatého Kříže byla přistavěna v roce 1655 a jižní kaple Boží rodičky v roce 1691. Dnešní podoba kostela je po přestavbě v roce 1834. Městskému náměstí dominuje budova radnice pocházející z roku 1732. Dalšími památkami Brumova jsou kašna v parku zhotovená v roce 1868, sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1777, barokní socha svatého Gotharda pocházející z roku 1773, kaplička panny Marie z 18. století, barokní socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1730. Na úpatí vrcholku Židáky pod zříceninou hradu Brumov se dochoval soubor pivovarnických budov pocházejících z roku 1574. V letech 1870 až 1873 byly tyto budovy rekonstruovány. U severního okraje města je památkově chráněný židovský hřbitov založený v roce 1758 a v jeho oblasti byla v roce 1993 umístěna pamětní deska připomínající oběti holocaustu.
První zmínka o Bylnici je z roku 1424 a obec byla součástí brumovského panství. V Bylnice se dochovala socha svatého Jana Nepomuckého zhotovená v roce 1830.
Osada Svatý Štěpán byla založena v roce 1815 kolem místní sklárny. V osadě najdeme kapličku svatého Jana Nepomuckého postavenou na konci 19. století. V interiéru kapličky se dochovala dřevěná socha svatého Jana.
Sidonie vznikla jako dělnická osada v roce 1788 u sklárny, založené Janem Ilešházym, tehdejším majitelem panství Brumov. Místní sklárna pracovala do roku 1938. V osadě se dochovala sklářská kolonie pocházející z přelomu 19. a 20. století. U domu č.p. 65 stojí pec k pečení chleba, která sloužila všem obyvatelům osady. V okolí Sidonie je významné archeologické naleziště, byly tu objeveny předměty z mladší doby kamenné.