Loading...
Turistické cíle • Příroda • Vrchol
Ačkoliv není vrcholek Březová ničím jiným zvlášť pozoruhodný, jedna priorita se mu upřít nedá: v blízkosti středu města Brumov - Bylnice je prvořadým výhledovým místem a proto je také mimořádně oblíben místními obyvateli k procházkám za každého ročního období. Kopec pokrývají převážně rozsáhlé lány polí, patviny a louky. V minulosti byla drobná políčka místních "kulaků," chráněna mezemi a větrolamy, drasticky rozorána. Později, kdy došlo při přívalových deštích ke škodám na domech místních starousedlíků, byl v polovině kopce vybudován ochranný pás tvořený alejí stromů, která alespoň částečně eliminuje možné nebezpečí ze strany "nepřispůsobivých" přírodních živlů.
Březová je dobře přístupná z centra Brumova po žluté turistické značce. Svoji pouť začneme u turist.rozcestníku na busovém nádraží. Projdeme přes náměstí H.Synkové a přes most zabočíme k chátrajícím budovám místního pivovaru. Pivo se tu vařilo ještě v době nedávno minulé a celý rozsáhlý komplex budov je po Černé hoře nejstarším moravským pivovarem. Na ostrohu nad ním se vypínají opravené ruiny mohutné středověké pevnosti - hradu Brumova. Pokračujeme kousek po nábřeží říčky Brumovky. Vpravo odbočuje Pluskalova ulice - (rodiště fejetonisty a publicisty Ludvíka Vaculíka) - okolo bývalého Koupaliště a čtyř rybníků do údolí Hložeckého potoka. My začneme stoupat kolem poslední zástavby města v ulici Březová dosti prudce až na její konec. Nad posledními domky se nám začínají otevírat první překrásné pohledy na město, jeho památky a okolní krajinu pohraničních Bílých Karpat. Po zpevněné cestě stoupáme nad vodojem, okolní kopce nám přímo rostou před očima a vidíme už i Bylnici a vstup do Vlárského průsmyku. Polní cesta pokračuje vysoko ve svahu nad prudkým svahem Březovských, pak se vyhoupneme na vrstevnici a stojíme u prosté kapličky sv.Cyrila a Metoděje. Stavba nemá historickou hodnotu, byla postavena na paměť "údajného" pobytu zvěrozvěstů v našem kraji, ale o co méně historie, o to krásy všude kolem nás. (U kaple jsou zbudovány odpočinkové lavičky se stoly - každoročně se tu koná tradiční pouť).
Od kaple máme velice hezký výhled na okolní krajinu, nedaleko odtud se nalézá i vlastní vrchol Březové s šošolkou větrolamu na hřebeni, my se ale za SUPER výhledem vydáme pod cestu, po které jsme sem přišli - na horní okraj velikého lánu, sahajícího až dolů k městu. Panoráma, které obsahuje výhled na víc jak 180 stupňů mimořádně plastického reliéfu Bílých Karpat, nás přinejmenším ohromí... a za dobrého počasí pro nás bude zcela mimořádným zážitkem!!! Při pohledu zleva Doprava naše oko obsáhne zalesněné vrcholky Hložce s "Rubaným hájem" a Jeleňovskou, vidíme kopec Matku, vrchol Židáků s velkým lánem uprostřed lesů - tzv."Dlúhé záhony," od nich dolů k městu vybíhá ostroh s hradní zříceninou. Naproti vidíme mohutný masív Holého vrchu (836 m) s nejvyšší kótou zvanou Průklesy a vrcholovou loukou, která není zespodu z města vidět. Dále vpravo Maděrovec, Díly, Hluboče a Vlárský průsmyk. Hlavní část horizontu vyplňuje údolí zvané Závrší s obcemi Návojná, Nedašova Lhota a Nedašov, ze kterého je na dálku vidět věž tamějšího kostela. Závrší je z jedné strany obklopeno masívem Holého vrchu a horami Cigán a Kaňúr, z druhé pak desítkami zalesněných vršků Královeckého hřebene. Dobře vidět je i nová dřevěná rozhledna na vlastním Královci. Úplně nejzašší horizont už tvoří lučinatý hřeben se státní hranicí se Slovenskem a bývalým hraničním přechodem do Červeného Kameňa - (Velká kupole vrcholu za hřebenem už patří slovenské hoře Kobulinec).
Pohled je to krásný a úžasný, musíme si ale zvolit vhodnou denní dobu na pozorování: výhled je orientován východním směrem a tak nejpříznivější doba na návštěvu těchto míst je pozdní odpoledne a podvečer. (Cesta z Brumova po kapli je dlouhá asi 1.5 km, na zpáteční cestu se můžeme vydat po polní cestě při okraji lánu, která vede okolo torza staré hrušky a pak klesá dolů k městu a napojuje se na zpevněnou cestu, po které jsme sem přišli...)
(Na turistických mapách je kopec nesprávně pojmenován Březové.)