Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Méně známou, hůře dostupnou, ale o to zajímavější brumovskou památkou je zdejší židovský hřbitov. Nachází se sice tradičně za městem, ale musíte k němu vystoupat na kopec, kde několik desítek pozůstalých kamenných náhrobků obklopuje dřevěné oplocení. Jednotlivé náhrobky pocházejí z období 18. až 20. století, přičemž ten nejstarší je datován rokem 1785, nejmladší rokem 1939. Tomu také odpovídá podoba jednotlivých náhrobků i použitý materiál. Většinou se jedná o pískovec, ale najdou se zde také „zástupci“ žuly a mramoru. Z hlediska podoby a stáří lze většinu náhrobků zařadit mezi klasicistní.
Židovský hřbitov v Brumově byl založen pravděpodobně v roce 1750 a dnes zde najdete asi 40 nebo 50 náhrobků, rozmístěných v nepravidelných řadách na ploše 755 m2. Hřbitov je nepravidelného tvaru a všechny náhrobky jsou směrovány k východu. Kopec (trať), na kterém se malý hřbitov nachází, se nazývá Dubník nebo také Židáky. Jako kulturní památka ČR je židovský hřbitov v Brumově chráněn od roku 1964. V roce 1993 byla na hřbitově postavena a odhalena pamětní deska obětem holocaustu z Brumova-Bylnice.
Brumovská židovská komunita přestala oficiálně existovat na přelomu 19. a 20. století a do okupace se o hřbitov starala židovská obec v Uherském Brodě, kam byli místní Židé začleněni. Za války prý hřbitov a jeho náhrobky posloužil Němcům jako cvičná střelnice a byl – více méně - zničen. Komplexní obnova hřbitova - včetně postavení zachráněných náhrobků na původní místa a vybudování nového plaňkového oplocení – proběhla v roce 1985. Původně však byl hřbitov obehnán zdí kamennou, prolomenou vstupní branou.
K brumovskému židovskému hřbitovu se dá dostat několika způsoby. Pěší turisté mohou jít z místního náměstí po zelené TZ směrem k rekreačnímu středisku Jelenovská. V chatové oblasti Židáky pak najdou šipku vpravo k židovskému hřbitovu, který leží na okraji lesa přibližně 400 m od stezky. Motorizovaní odstaví auto před benzinovou pumpou při silnici z Brumova-Bylnice do Valašských Klobouků. Poté se vydají vlevo do kopce a budou se držet okraje louky. Po nějakých 300 až 400 metrech jsou na místě. A budou odměněni i pěknými výhledy, bohužel rušenými průmyslovou zástavbou.
Malebný židovský hřbitov v Brumově je celoročně volně přístupný. Před vstupem na něj si můžete přečíst na informační tabulce ŽNO Brno, že tento hřbitov je důležitým dokladem existence zdejší židovské obce a místem posledního odpočinku souvěrců z celého jižního Valašska.