Buchlovice - kostel sv. Martina
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Obec Buchlovice leží asi 9 km západně od Uherského Hradiště na jihovýchodním okraji Chřibů. Buchlovice patří k nejnavštěvovanějším turistickým lokalitám na Slovácku - podle mne nejspíš kvůli zámku a jako východisko výletů do okolí.
První písemná sbírka o obci je již z roku 1207 v listině krále Přemysla Otakara I. Císař František I. povýšil dne 20. května 1805 Buchlovice na městečko. Dne 10. října 2006 se stala obec opět městysem.
Nynější raně barokní kostel svatého Martina byl vystavěn na místě staršího v letech 1640 – 1643 Milotou ze Zástřizl. Rok 1643 i se jménem Miloty ze Zástřizl je vytesán nad vchodem do kostela. Nový kostel byl vysvěcen roku 1644 olomouckým světícím biskupem Karasem. Téměř 300 let byl neopravován a ve své původní podobě. Protože ale již nedostačoval zvyšujícímu se počtu farníků, byl v letech 1920-22 rozšířen příčnou lodí podle plánů architekta Dominika Feye. Rozšířený kostel následně vysvětil 18. června 1922 olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan. Uvnitř kostela je hlavní oltář s obrazem sv. Martina. Boční oltáře jsou zasvěceny Panně Marii a Janu Nepomuckému. Ve zdi chrámové lodě jsou zasazeny náhrobky se znaky majitelů panství - Zástřizlů a Petřvaldů. Kostel má své původní 4 zvony, které vyjímečně přežily dobu obou světových válek. Jen pátý - zvonek “pozdvihováček” - bohužel zmizel v letech 1942 - 1945 nejspíš v hutích.
U kostela jsou postaveny sochy sv. Cyrila a Metoděje a sv. Petra a Pavla. Koupil je v roce 1908 Leopold II. Berchtold v Brně, když byly sejmuty z průčelí svatopeterského dómu při jeho regotizaci. Barokní sochy jsou z dílny olomouckého sochaře Ondřeje Zahnera z roku 1748. Naproti kostelu byla postavena roku 1672 fara. Před ní je socha sv. Floriána. Kříž u kostela pochází z 19. století.
Kostel je ve správě Římskokatolické farnosti Buchlovice. Bohoslužby by měly být 3x týdně - v úterý, pátek a neděli.