Město ležící na levém břehu řeky Moravy bylo založeno roku 1257. Uherské Hradiště je přirozeným, historickým centrem Slovácka, svébytného kraje známěho pro svůj typický folkór, muziku a víno. Uherské Hradiště má kolem 25 tis. obyvatel.
Buchlovická farnost s kostelem sv. Martina vznikla patrně již ve 13. století. Podací neboli patronátní právo ke kostelu patřilo zprvu místním zemanům a vladykům, od roku 1540 pak majitelům buchlovského panství. První zpráva o tomto právu je doložena roku 1398.
Nynější raně barokní kostel byl vystavěn v letech 1640 – 1643. Stavitelem byl Milota ze Zástřizl. Kostel byl vybudován na místě staršího chrámu, vzpomínaného již roku 1391.
Původně se jednalo o jednolodní stavbu s valenou klenbou a pasy. Tato byla v letech 1921 – 1922 proložena příčnou lodí od uherskohradišťského architekta Dominika Feye. Hranolová věž v západním průčelí má novější cibulovou střechu s původně šindelovou Lucernou z roku 1806, která je dnes pokryta měděným plechem.
Vnitřní zařízení kostela je z barokního období i doby pozdější. Hlavní oltář je doplněn zajímavou kopií obrazu sv. Martina malíře Van Dycka od malíře Karla Žádníka. Boční oltáře Panny Marie a Jana Nepomuckého zhotovil brněnský řezbář Ondřej Schweigl. Soubor jedenácti Raabových obrazů byl zakoupen ze zrušeného velehradského kláštera.
Do zdí chrámové lodě je zasazeno sedm náhrobků, které nesou znaky Zástřizlů a Petřvaldů. Náhrobky pocházejí z kaple sv. Alžběty. Kostelní věž má čtyři zvony, které pocházejí z let 1519, 1680, 1686 a 1754. Oprava vnějších a vnitřních prostor kostela proběhla v nedávných letech.
V bezprostřední blízkosti kostela se nachází fara, která byla postavena ve stylu venkovského baroka v sedmdesátých letech 17. století. Později k ní přibyly v zadním traktu hospodářské budovy s dvorem. Až do konce čtyřicátých let 20. století v ní žil kněz a často i dva kaplani. Nejznámějším zdejším knězem byl malíř a grafik Arnošt Hrabal, jehož práce opěvují krásu zdejší KRAJINY.
Objekt farního kostela doplňují monumentální plastiky světců sv. Petra a Pavla z roku 1748 od sochaře Ondřeje Zahnera. Sochy byly původně vytvořeny pro niky barokní fasády katedrály sv. Petra a Pavla v Brně.
Nápis na čelní straně obou soch na soklu:
Sv. Petr: R.S.R.ICD.E.E.SCHRATTENBACH P.FE.R.I.FECI
První zdejší zmínka o kostele je z roku 1391. Dnešní objekt vystavěn v letech 1640-43 na základech původně gotického chrámu. Poslední úpravy proběhly v letech 1921-22, kdy byl rozšířen o boční Kaple a sjednocena venkovní fasáda celého objektu. Zařízení kostele je různorodé a pochází z období 17. a 18. století. Sochy pocházejí z dílny O. Schweigla a obrazy od I. Raaba.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.89-90 Slovácko-Chřiby a jižní Haná