Náměstí Svobody v Buchlovicích
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Městečko Buchlovice je proslulé především svým překrásným barokním zámkem a přilehlou zahradou. Po jejich návštěvě ale nejspíš nejeden návštěvník kvůli doplnění kalorií a pitného režimu zabrousí i na blízké náměstí. Od zámeckého parku k centru městyse je cesta tvořena nakloněnou rovinou a při našem pomalém tempu jistě oceníme i pohled na bělostnou masu raně barokního kostela, jehož věž se stala roku 1643 nejvyšší dominantou Buchlovic. Pod kostelem se nachází upravené prostranství, ozdobené barokními sochami sv.Cyrila a Metoděje od geniálního sochaře Ondřeje Zahnera. Poté nás nalevo za Infocentrem a Muzeem Podhradí upoutá kulisa restaurace a baru Berchtold se sympatickou venkovní zahrádkou. Výběr občerstvení ale není třeba uspěchat - v městečku je dalších takových pohostinných podniků dost. Navíc jsou velmi příhodně rozmístěny okolo náměstí Svobody, u kterého jsme se právě ocitli. Plocha rynku má zvláštní nálevkovitý tvar a v největších místech se rozšiřuje přibližně do stometrové délky i šířky.
Kdo by zde čekal pohled na starobylé historické domy, bude možná trochu zklamán – Buchlovice jsou se svými asi 2 500 obyvateli pouhým městysem a všechno jen trochu historického bylo pohřbeno za časů válek, nepřátelských vpádů a následného řádění ohnivého kohouta. Přitom se kupodivu jedná o sídlo, o němž je zmínka už na listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1207. V průběhu věků jej vlastnily rody Zástřizlů a Petřvaldských z Petřvaldu, ale všechno jejich budování přišlo vniveč při ranách osudu, kterými byly Buchlovice postiženy.
První velká zkáza se odehrála za válek po polovině 15.století a o nějaký ten list na kalendáři později byly vypáleny Bočkajovci. O svůj podíl na zkáze sídla se při svých vpádech přičinili i Tataři, vzbouření kuruci a jiní uherští povstalci. A jako by to nebylo málo – v poslední čtvrtině 18.století je zachvátil veliký požár a celé lehly popelem!
Rozmach a blahobyt přichází až s letopočtem 1800, kdy mění majitele, jímž se stává osvícený Leopold I.Berchtold. Buchlovice jsou panovníkem povýšeny na městečko a do vínku dostávají právo čtyř výročních trhů. O sto let později se dočkají dokonce i nemocnice a starobince, který se v současnosti změnil na domov pro seniory.
Současná podoba rynku je k příchozím veskrze přívětivá. Strany náměstí sice nezdobí ušlechtilé fasády starých měšťanských domů, ale ty soudobé patří mnoha pohostinným podnikům, z jejichž služeb si vybere opravdu každý. Ať už je to restaurace a hotel Buchlovice, restaurace Záložna, hospůdka Na rynku či ta, nacházející se poblíž zastávky busu a parčíku s Pomníky obětem světových válek. Kromě toho se v areálu rynku nachází penzion Buchlovice a penzion Na náměstí. Ale naše náměstí nejsou tvořena jen okolními frontami domů, ale především prostranstvím, na kterém se odedávna mohli setkávat místní obyvatelé. Dnes, kdy se na nich hromažďují především plechoví miláčci domorodců a přespolních návštěvníků, nám zrekonstruovaná podoba toho Buchlovického nabídne milé překvapení v podobě pěší zóny. A při procházce po její ploše milé zastavení pod barokním mariánským morovým sloupem či u krásné novodobé fontánky, kde můžeme hru a lom slunečních paprsků v krůpějích vody sledovat z pohodlí několika laviček.
A při odpočinku si můžeme připomenout, že Buchlovice nerovná se jen zámek a park, ale i jiné zajímavosti roztomilého městečka. A k nim patří i bohaté folklórní tradice a kultura: jmenujme např, každoroční slavnosti kosení či dnes už velmi proslulé Buchlovické hudební léto...