Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Buckinghamský palác se nachází v centru Londýna v obvodu Westminster, nedalo Hyde parku, Big Benu...
Buckinghamský palác - sídlo královny a památka, kterou nesmíte vynechat při návštěvě Londýna.
Buckinghamský palác má 19 státní komnat, 188 ložnic pro personál, 78 koupelen, 52 ložnic a 92 kanceláří. Celkem má 660 místností.
Prvním domem, který stál na tomto území byl Goring House, který byl postaven v roce 1633. V roce 1703 byl postaven dům pro vévodu z Buckinghamu a Normandy, který tvoří centrum nynějšího paláce. Buckingham si ho nechal postavit Williamem Windem. Dům obsahoval velký třípatrový centrální blok se dvěma menšími bočními křídly. Dům byl nakonec prodán v roce 1762. Jiří IV. se rozhodl Buckinghamský dům rozšířit a zrekonstruovat na plně vybavený královský palác v roce 1826. Pověřil tím architekta Johna Nashe. Na stavbu byl použit kámen z okolí Bath a výzdoba byla ve francouzkém neoklasicistickém stylu. Tato rekonstrukce vytvořila základ vzhledu. Autorem výzdoby interiéru byl Charles Long, který použil zbarvené imitace kamene a růžovým kaménků. Později byl architektem Eduard Blor. S nástupem královny Victorie roku 1837 se stal Buckinghamský palác hlavním královským sídlem. Po sňatku Victorie s princem Albertem začala stavba nového křídla, který zahrnoval i balkón, z kterého členové královské rodiny při významných příležitostech zdraví veřejnost. Rovněž byl postaven taneční sál a státní komnaty. Po smrti prince Alberta roku 1861 se královna Victorie stáhla do ústraní a opustila palác. Ten se začal znova využívat jako královské sídlo až v roce 1901 po nástupu Eduarda VII. Ten nechal vyzdobit velké schodiště, velkou vstupní halu, taneční sál, mramorovou síň, vestibul a galerii barvami smetanově žlutou a zlatou. Tento vzhled je udržován dodnes. Další a poslední úpravy byly prováděny za krále Jiřího V. Jeho manželka, královna Marie, byla znalkyní umění. Postarala se o výzdobu modrého salónu. Tato místnost je známá též jako jižní salón, která je dlouhá 21 metrů a nachází se zde jedna z nejkrásnějších Nashových kazetových výzdob stropů, podle historika Olwena Hedleye.
Největší pořádanou akci v paláci je zahradní slavnost, kdy bývá pozváno až 9 000 osob. Když se všichni hosté shromáždí, zahraje kapela národní hymnu, královna vyjde z obloukového salónu a pomalu prochází zahradou a zve do svého soukromého stanu ty, kteří byli předem vybráni. Další společenské akce, jako jsou přijetí nových velvyslanců a setkání s královskou radou se pořádají v komnatě 1844. Při větším počtu hostů je využit hudební salón nebo státní jídelna. Státní recepce se konají v tanečním sále. Formální večeře se konají první den návštěvy hlavy státu. Dále se v tanečním sále koná například povýšení do rytířského stavu.
Za palácem se rozhládají zahrady, které jsou největší soukromé zahrady v Londýně. Původním autorem zahrad byl Brown, ale zahrady prošly úpravami Nashe a Ailtona. Umělé jezero bylo vytvořeno v roce 1828 a je napájeno ze Serpentinového jezera v Hyde parku. I zde je zahrada plná umělecký děl, jako je například váza Waterloo.
V sousedství paláce můžeme najít královské garáže a stáje, které jsou rovněž navržené architektem Johnem Nashem. Je zde umístěn i zlatý královsky kočár. Ten byl poprvé použit králem Jiřím IV. při zahájení parlamentu v roce 1762, a který je panovníky používán pouze při korunovaci nebo při oslavě výročí korunovace. V těchto stájích jsou také ustájeni koně používaní pro tažení kočárů při slavnostních příležitostech.
Buckinghamský palác je ve všední dny sídlem královny a vévody z Edinburghu. Avšak každé léto v období srpen až září je pro veřejnost přístupné západní křídlo paláce. Výtěžek z prohlídek se používá na opravy paláce. V paláci při průvodcovské službě pracuje až 200 osob, z toho převážně studenti.
Palác je také místem střídání stráží, události, která se těší velkému zajmu turistů a probíhá vždy v 11:30 hod. a trvá 30 minut. Palácová stráž stojí ve strážních budkách před palácem. Je oděna do křiklavě červených sak a vysokých čepic z medvědí kožešiny zvaných „bearskins“.
Přítomnost královny v paláci je oznámena vyvěšením královské vlajky.
Otevírací doba
5 - 31 srpna 2017 denně od 09:30-19:30
1 - 24 září 2017 denně od 09:30-18:30
Vstupné
Dospělí - 23 liber
Studenti a důchodci - 21 liber