Bunkr Drnov - Muzeum studené války a protivzdušné obrany
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Nevšední zážitek slibuje návštěva Muzea studené války a protivzdušné obrany u obce Drnov, nedaleko Slaného, pár desítek kilometrů od Prahy. Bývalé přísně utajené sídlo protiletadlové brigády je o víkendech přístupné veřejnosti. Návštěvníky láká na vskutku jedinečnou atmosféru a poutavou přehlídku netradičních artefaktů studené války.
Muzeum studené války a protivzdušné obrany je projektem občanského sdružení Bunkr Drnov, které celý objekt v současnosti spravuje a postupně zpřístupňuje veřejnosti. Utajené velitelství protivzdušné obrany bylo vystavěno v letech 1981 až 1984 československou armádou s podporou sovětského velení. Na svou dobu nadprůměrně vybavený komplex byl plně využíván i po konci studené války. Jeho prioritním posláním byla po celou dobu ochrana vzdušného prostoru hlavního města Prahy a tuto funkci plnil až do roku 2003, kdy byl postupně odtajněn a předán do správy sousedních obcí Slaný, Knovíz, Zvoleněves a Žižice.
Aktuálně nabízí Muzeum studené války a protivzdušné obrany přibližně jedenapůlhodinový průzkum přístrojů, vybavení a dalších artefaktů protiatomového bunkru spojený s přednáškou důstojníka bývalé 71. protiletadlové raketové brigády. Unikátním počinem je pak expozice originálů sovětských bojových raket S-75 Volchov, S-200 Vega a v přípravě je i umístění rakety S-125 Něva. Prohlídka samozřejmě není určena pouze vyznavačům vojenských uniforem, válečným nadšencům nebo milovníkům zbraní ničivé síly. Na své si přijdou také fanoušci industriálních prostorů či zájemci o utajené tóny nedávné historie, jejíž dozvuky rezonují dodnes. Odpolední výlet do Muzea studené války a protivzdušné obrany tak není rozhodně ztrátou času.
Zajímá Vás, jakým způsobem by byl v hermeticky uzavřeném a maximálně chráněném velitelství protivzdušné obrany zajištěn dostatek vody a jídla pro personál v případě úspěšného atomového útoku? Co všechno v minulosti skrýval a v současnosti nabízí prostor Muzea studené války a protivzdušné obrany? Přemýšlíte, proč byl tento areál v minulosti důkladně utajen před veřejností? A proč se vlastně už aktivně nepoužívá? Jak byl komplex ochráněn před atomovým nebezpečím a obsluha před radioaktivním nebo toxickým spadem? Jak dlouho by obsluha maximálně chráněného velitelství protivzdušné obrany vydržela s vlastními zdroji?
Navštivte Muzeum studené války a protivzdušné obrany, podnikněte informacemi nabitou expedici do nedávných dob a podpořte svou návštěvou občanské sdružení Bunkr Drnov. Výlet do podzemních prostor není vhodný snad jen pro klaustrofóbiky, malé děti a domácí mazlíčky.