Bystřice nad Pernštejnem - drobné památky
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Mariánský sloup, dominující Masarykovu náměstí a pocházející z roku 1727, je zde již zmíněn v samostatném příspěvku.
V horní části náměstí stojí pod stromy novodobé kamenné sousoší Piety s reliéfní postavou sv. Josefa s Ježíškem v náručí na zdobeném volutovém podstavci.
Kašnu v dolní části náměstí pak zdobí rovněž novodobé sousoší sv. Cyrila a Metoděje s vyzlacenými nápisy na podstavci: „POKLAD VÍRY / TISÍC LET JIŽ MÁME, O KEŽ JEJ I / VĚRNĚ ZACHOVÁME / SNAHOU / CYRILLA A METHODA.“ a „SVATÍ BRATŘI! / NEOPOUŠTĚJTE / MORAVANŮ / DOBRÝCH.“
Před kostelem sv. Vavřince stojí litinový kříž z roku 1860.
Dále si na náměstí můžeme prohlédnout památník osvobození z roku 1960 se sousoším rudoarmějce s partyzánem od Miloše Axmana (1926-1990).
Nachází se zde také několik pamětních desek, umístěných na budově bývalé radnice, dnes muzea.
První je spoluobčany věnována obětem 1. světové války. Je zhotovená z černého mramoru v ozdobném žulovém rámu a završena drobným bronzovým reliéfem s hlavou mrtvého vojáka.
Deska obětem 2. světové války pochází z roku 1965 a zdobí ji reliéf umírajícího vojáka opět od M. Axmana.
Je zde umístěna rovněž bronzová pamětní deska s reliéfním portrétem příslušníka 1. československé brigády v SSSR, rtm. Rudolfa Vaška, z roku 1975 od Františka Kovaříka.
O 2 roky mladší je pak další Axmanova deska s bronzovou hlavou velitele partyzánů Rudolfa Procházky.
Patrně nejnovější pamětní deskou je ta věnovaná obětem komunismu, odhalená na budově muzea 17. listopadu roku 2006.
Autorem žulové desky s nápisy „Občanům Bystřicka, kteří vinou komunistického režimu zahynuli, byli vězněni nebo pronásledováni / 1948-1989 / Město Bystřice nad Pernštejnem / Konfederace politických vězňů / Svaz PTP České republiky“ je akademický sochař Oldřich Rujbr (* 1948), mimo jiné spoluautor proslulého brněnského „orloje“.
K nejnovějším prvkům bystřického náměstí patří po jeho revitalizaci v roce 2010 zajímavá vodní kaskáda, oživená ještě plastikami ptáků, kolem níž jsou rozmístěny lavičky a alej prozatím nevelkých okrasných stromků.
Zmíněnou kaskádou je zdůrazněna hlavní osa náměstí od Mariánského sloupu směrem ke kašně a dále pak k farnímu kostelu. Na tento vodní prvek pak v parčíku pod křižovatkou navazuje fontánka a pítko, které jsou součástí prostoru pro pořádání kulturních akcí.
V Tyršově ulici nalezneme pomník T. G. Masaryka z let 1935-1938 s bronzovou sochou prezidenta od Vincence Makovského.
Před budovou gymnázia se nachází socha Matky od Sylvy Lacinové z roku 1972 a další moderní sochou je pak Úroda v areálu střední zemědělské technické školy z roku 1983, opět práce F. Kovaříka.
B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska, 1. svazek; Noviny Bystřicka 12/2006, web Stavba Vysočiny…