Loading...

Bytča - synagoga

Turistické cíle Památky a muzea Synagoga

Synagoga v neorenesančním slohu byla postavena na požátku 20. století na místě starší z počátku 19. Honosná trojlodní stavba s členitou dekorativní fasádou dokládá tehdejší vliv místní židovské komunity. Dnes v žalostném Stavu.

Podobné příspěvky
Synagoga v Bytči

Půjdete-li v Bytči ulicí Sidónie Sakalovej, určitě si všimnete mezi zámkem a pivovarem poměrně monumentální stavby synagogy. Připomíná přítomnost židovského obyvatelstva ve městě zvláště na konci 18. a začátku 19. století.

Zděná synagoga stála ve městě již v roce 1801. Neví se však přesně kde, protože se nezachoval žádný záznam o její poloze. Současnou novorománskou synagogu nechal postavit v 90. letech 19. století baron Leopold Popper, zakladatel místního pivovaru. Stavba byla zpočátku pouze modlitebnou, v roce 1886 se stala Synagogou. Ač je unikátním dílem, není znám její architekt.

Pohromou pro židovskou národní obec a synagogu samotnou byla druhá světová válka. Došlo k vyvražďování židů. Potomci těch, kteří přežili holocaust, dnes žijí v Izraeli. Synagoga byla vypleněná a po zbytek války sloužila jako sklad. Svoji funkci nezměnila ani po převzetí do socialistické péče. Skladoval se v ní nábytek, později hnojiva. Devastaci synagogy urychlila její přeměna ve stáj koní. Z cenného vybavení synagogy se zachovala pouze opona, která je vystavená v Malé synagoze v Žilině.

Dnes je synagoga ve značně zdevastovaném stavu. Veřejnosti není přístupná. Naposledy byla otevřená 4. června 2009, kdy se v ní konala tisková konference u příležitosti udělení grantu Ministerstva kultury Slovenské republiky ve výši 60.000 eur na rekonstrukci střechy. Jak je patrné z přiložených fotografií, střecha je již opravená. Na další opravy však chybí finanční prostředky. Ty se snaží získat formou sbírky Biblické centrum, které synagogu obdrželo darem v roce 2002. Vize nového vlastníka je vytvořit z objektu vzdělávací centrum pro veřejnost, koncertní sál a středisko cestovního ruchu.

Samotná stavba má obdélníkový půdorys na vstupní straně mírně rozšířený do tvaru písmene T. Vstupní věžovitá část je v každém ze čtyř rohů ukončená věžičkou se šesticípou hvězdou. V zadní části lodi vystupuje pětiboká apsida. Loď je chráněná sedlovou střechou s mírným sklonem a novou krytinou z pálených tašek. Tvar oken a vstupního portálu potvrzuje již zmíněný novorománský sloh.

Zvláště vstupní portál a celé průčelí jsou ukázkou mistrného díla. Vyřezávané vstupní dveře mají po stranách sloupy s typickou románskou hlavicí. Nad nimi navazuje vitrážový Světlík. V portálu zaujme také kulaté okno s hvězdicovou výplní, které osvětluje chór.

Fasáda je členitá, plastická, bohatě zdobená propracovanými reliéfy a detaily. Pro restaurátory bude oříškem především obnova výzdoby čelního štítu, složené ze čtrnácti románských sloupů a třinácti rozet v omítce. Na průčelí je možné si ještě přečíst částečně poničený hebrejský nápis. Jeho překlad po mně nechtějte.Smile

Do interiéru jsme neměli možnost nahlédnout. Při virtuální prohlídce na http://www.bconline.sk/synagoga/prehliadka ale můžeme obdivovat lodní prostor s dřevěnými galeriemi po stranách a nad vstupem. Ženské galerie jsou podepřené čtyřbokými litinovými sloupy, typickými pro židovské synagogy a modlitebny druhé poloviny 19. století. Mužská část lodi se může pochlubit kazetovým stropem s ornamentální malbou. Apsida na konci lodního prostoru má vyvýšené pódium, na kterém stával oltář. Klenba apsidy má zvýrazněná žebra.

Za hlavními dveřmi do synagogy se nachází vstupní předsíň, teprve z té se vejde do lodního prostoru. Předsíň vyplňuje věžovitou část synagogy. Při zaklonění hlavy je vidět Křížová klenba. Na stěnách v této vstupní části jsou dvě desky. První připomíná zásluhy barona Leopolda Poppera na výstavbě synagogy. Druhá ctí padlé muže židovské obce v první světové válce v letech 1914 – 1918. Je uvedený jejich seznam.

Při virtuální prohlídce můžete nahlédnout také do boční lodě s čtyřramenným schodištěm. Přístup k němu je vedlejšími dveřmi z čelní strany synagogy.

Fotografie jsem pořídil v červenci roku 2012. Zachycují neutěšený stav této národní Kulturní památky. Kdy se podaří její rekonstrukci dokončit, dnes asi nedokáže nikdo s určitostí říct. Snad až se najde bohatý mecenáš.

Poslední aktualizace: 17.3.2011
Bytča - synagoga na mapě
fotka uživatele Jedudedek
Autor: Jedudedek
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Bytča - synagoga

Bytča – zámek, kde sloužil Juraj Jánošík  (kaštieĺ, Bytčiansky zámok)
Bytča – zámek, kde sloužil Juraj Jánošík (kaštieĺ, Bytčiansky zámok)
Zámek
hodnoceni 10/10
Je celkem jedno, jestli budeme chtít tento velmi zajímavý komplex…
0.1km
více »
Bytča - Drak v Zámockej studni
Bytča - Drak v Zámockej studni
Ostatní
Raz za čas keď schádzame pri Bytči z diaľnice a pokračujeme na Kysuce, je…
0.1km
více »
Bytča - synagóga
Bytča - synagóga
Synagoga
V Bytči sa nachádza synagóga, ktorá je v žalostnom stave. Verím ale že v…
0.1km
více »
Synagoga v Bytči
Synagoga v Bytči
Synagoga
Půjdete-li v Bytči ulicí Sidónie Sakalovej, určitě si všimnete mezi zámke…
0.1km
více »
Bytča
Bytča
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu…
0.1km
více »
Bytča - Sobášny palác
Bytča - Sobášny palác
Ostatní
Bytča - sobášny palác je súčasťou známeho zámockého areálu.Patri medzi…
0.2km
více »
Bytča - Pivovar
Bytča - Pivovar
Ostatní
Bytča - Pivovar Prvá písomná správa o pivovare v Bytči sa…
0.2km
více »
BYTČA
BYTČA
Fotogalerie
Mesto Bytča sa nachádza v Bytianskej kotline, ktorú na…
0.3km
více »
Bytča - kostol Všetkých svätých
Bytča - kostol Všetkých svätých
Kostel
hodnoceni 7/10
Bytča - kostol Všetkých svätých -pôvodný gotický kostol zasvätený Všetkým svätým pochádza z 13.storočia. Turzovci ho rozšírili a…
0.3km
více »
Bytča - Hrabové - Zvonica
Bytča - Hrabové - Zvonica
Drobné památky
Hrabové ležiace na ľavej strane rieky Váh, v doline Hrabovského potoka, východne od Súľovských skál, je od roku 1971 súčasť mesta By…
1.8km
více »
Bytča - Hrabové - Renesančný kaštieľ
Bytča - Hrabové - Renesančný kaštieľ
Zámeček
Hrabové vo východnej časti Súľovských skál a toku Hrabovského potoka je od roku 1971 mestskou časťou Bytče. Samotné Hrabové sa po pr…
1.8km
více »
Bytča - Hrabové - Bytčianska výhľadňa
Bytča - Hrabové - Bytčianska výhľadňa
Vyhlídka
Krásne počasie začínajúcej sa jesene, modrá obloha a dobrá viditeľnosť nás…
2km
více »
Židovský cintorín v Hliníku nad Váhom pri Bytči
Židovský cintorín v Hliníku nad Váhom pri Bytči
Hřbitov
Židovský cintorín v Hliníku nad Váhom pri Bytči Židovský cibtorín sa…
2.2km
více »
obec Predmier - Kostol a pamiatky v jeho okolí
obec Predmier - Kostol a pamiatky v jeho okolí
Kostel
Obec Predmier leží v Bytčianskej kotline medzi Javorníkmi a Súľovskými…
2.9km
více »
Přes Súlovské skály
Přes Súlovské skály
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Na tento výlet nás zlákali naši přátelé - parta zlínských horolezců…
3.2km
více »
Hlboké nad Váhom - Výlet k Hlbockému vodopádu
Hlboké nad Váhom - Výlet k Hlbockému vodopádu
Vodopád
Obec Hlboké nad Váhom vzdialená približne 15 kilometrov od Žiliny je najmenšou obcou v okrese Bytča. Najskôr došlo v roku 1960 k spo…
3.8km
více »
Hričovské Podhradie - Hričovská skalná ihla
Hričovské Podhradie - Hričovská skalná ihla
Skalní útvar
Zaujímavým, aj keď pre okolitý lesný porast už nie moc viditeľným útvarom, je Hričovská skalná ihla. Ide o  viac ako 10 metrov vysok…
3.9km
více »
Kotešová - farský kostol Narodenia Panny Márie
Kotešová - farský kostol Narodenia Panny Márie
Kostel
Kotešová v Bytčianskej kotline na pravom brehu rieky Váh je obcou v okrese…
3.9km
více »
Výlet na hrad Hričov
Výlet na hrad Hričov
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Ideme na zrúcaninu hradu Hričov,ktorá je ukážkou stredovekého staviteľského umenia vo veľmi ťažko prístupnom mieste.Pri pohľade z…
4.5km
více »
Výstup na Hričovský hrad
Výstup na Hričovský hrad
Zřícenina
Kedže bolo pekné počasie, rozhodli sme sa po dlhšej dobe opäť navštíviť…
4.5km
více »
zavřít reklamu