Cádiz, nejstarší město jihozápadní Evropy
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Podle dávné pověsti založil město bájný Herakles. Dle současných poznatků však město založili Féničané, někdy kolem roku 1100 před Kristem, říkali mu Gadir. Je tak patrně nejstarším městem v jihozápadní Evropě.
Po Féničanech zde byli Kartaginci, Římané a Mauři, kteří byli vyhnáni až v roce 1262 křesťanským králem Alfonso X. Moudrým. Z cádizského přístavu vyplul Kolumbus na svou druhou výpravu, při které objevil Portoriko, Malé Atily a Jamajku. Při své čtvrté plavbě odtud ztroskotal. Po zanesení řeky Guadalquivir, kterou pluly lodě až do Sevilly, se Cádiz stal hlavním přístavem, kudy proudilo bohatství z kolonií do Španělska, údajně přístavem procházelo až tři čtvrtiny obchodu s Amerikou. Jako bohaté přístavní město bylo několikrát vydrancováno námořníky z jiných států. Výrazně bylo město vydrancováno a poničeno sirem Francis Drakem, státním pirátem ve službách anglické královny Alžběty I. Toto drancování se odehrávalo na pozadí soupeření Anglie se Španělskem o ovládnutí moří a kořistí z Nového světa. V roce 1812 zde byla vyhlášena tehdy převratná španělská ústava.
Samotné historické město leží na úzkém výběžku do moře, takže je ze tří čtvrtin obklopeno mořem. Město se zde již zde nemůže rozšiřovat, avšak historická část zůstala dobře zachována. Dnes má Cádiz kolem 130000 obyvatel, kteří většinou bydlí v moderních domech na pevnině.