Rota, město historie i přítomnosti s námořní základnou USA
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Na Andaluzském pobřeží Costa de la Luz na břehu Atlantického oceánu leží menší městečko Rota. Městečko leží na mysu, který ze severu uzavírá Cádizský záliv. Tuto strategickou polohu využívali lidé již v prehistorickém období. Měnila se jména osady i národy osadníků. Nejdřív zde byli Tartésové, potom Římané. Následovali Arabové, kteří mu říkali Rabeta Ruta, z čehož potom udělali křesťané název Rota.
Strategickou polohu na Atlantickém pobřeží dnes využívají Američané, kteří po vzájemné dohodě již za vlády Franka zde vybudovali svou vojenskou základnu. Údajně tam je dislokováno 6000 vojáků, včetně rodinných příslušníků. Jednou ročně prý uskutečňují den otevřených dveří. Nachází se zde základna vojenských válečných lodí Šesté flotily a letiště pro vojenské transportní letouny amerického letectva. Když jsme jeli kolem, tak jsme viděli jen bránu a dál les. Z ochozu hradu, nebo při jízdě na trajektu do Cádizu byly vidět dvě ježaté lodičky, občas letělo letadlo na jejich letiště.
V městečku Rota žije asi 27 tisíc obyvatel. Na první pohled to je klidné městečko s typicky bílými domky s bujnou subtropickou vegetací. Zřejmě je zde postaveno i dost rekreačních apartmánů pro využití četných pláží v okolí. Vyhledávaná je například pláž Playa de la Costilla, která je 4 km dlouhá a tvořená jemným zlatavým pískem. V minulosti jí byla několikrát udělena evropská modrá vlajka za čistotu. Další zajímavou pláží je Playa de la Almadraba, která je lemována přírodní památkou Los Corrales. Jde o korálový útes, v němž žije velké množství ryb. Nás samozřejmě ve městečku upoutal hezký maják, katedrála i starý hrad s krásnou vyhlídkou na celé město i moře. Z Roty se dá pohodlně přejet záliv a dojet do Cádizu.
Ve 13. století zde byl vystavěn hrad Castillo de Luna s pěti pevnostními věžemi opatřenými cimbuřím. Protože šlo o vojenský hrad, který měl strážit město před nájezdy nepřátel, není nijak ozdoben. Hrad nebyl nikdy vážně dobýván, sloužil spíše pro ubytování šlechty, nebo význačných osobností. Později pevnost sloužila jako škola a nemocnice. Nyní jsou zde reprezentační místnosti správy města, konají se zde svatby, pracovnu zde má starosta. Z hradního Ochozu je nádherná vyhlídka na město, přístav i daleké mořské okolí. Hradem nás provázela španělská průvodkyně, naše delegátka nám vše překládala.
Na náměstí před hradem stojí kostel Nuestra seňora de la O z 16. Století (Panny Marie v očekávání), který je dokonce považován za nejvýznamnější historickou památku v celém regionu. Jeho výstavbu sponzoroval v XVI století vévoda Rodrigo Ponce de Leon. Kostel je nádhernou ukázkou architektonických stylů od gotiky až po baroko.
Škoda, že je městečko pro české cestovatele trochu z ruky. Bylo by pěkné se v klidu procházet a vnímat jeho přátelskou atmosféru.