Cádiz, skutečně španělské město
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Staré město Cádiz leží na nevelkém skalním ostrohu spojeném s pevninou úzkým, 9km dlouhým výběžkem pevné země. Dnešní budovy starého města jsou převážně z 18 století. Typické jsou úzké uličky vedoucí k malebným náměstím. Elegantní měšťanské domy si zachovaly typický ráz. Průčelí jsou zdobená zasklenými balkony a z mnoha střech vyčnívají malé vyhlídkové věžičky, aby místní kupci mohli sledovat provoz v přístavu.
Je příjemné procházet upravenými uličkami. Typické španělské horko tlumí přítomnost moře. Zřejmě tam dost fouká od Atlantiku. Španělský básník nazval Cádiz „Seňorita del Mar, Novia del Aire“, což znamená „paní moře, snoubenka větru“. Když jsem tam byl v září, bylo příjemně teplo a bezvětří. V uličkách musí mít každý turista pocit, že je skutečně ve španělském městě tak, jak si ho představuje. Když prochází kolem kostelů i jiných staveb, může cítit i bývalou slávu města. Vzhledem k malé rozloze starého města se často objevují výhledy na moře z nábřeží tvořeným hradbami, nebo parky s exotickými rostlinami.
Samozřejmě stojí za to navštívit místní tržnici, kde se kromě zeleniny nabízejí neskutečné množství ryb a plodů moře. Vedle tržnice je řada stánků s místním občerstvením. Ty bylo zajímavé prohlížet, my jsme radši šli posedět do jedné z četných venkovních restaurací v centru města.
Z památek je samozřejmě nejvýznačnější katedrála Nueva. Dále jsou zde kostely Santa Cruz a San Felipe Neri, hrady Castillo de San Sebastián a Castillo de Santa Catalina. Místní muzeum je zaměřeno na archeologii, malířství a folklor. V muzeu jsou nejcennější dva fénické sarkofágy z 5 stol před Kristem. V ulici Calle Rosario stojí kaple Oratorio de la Santa Cueva se třemi Goyovými obrazy. Speciálně pro velkopáteční mši v tomto kostele zkomponoval Josef Haydn oratorium „Sedm posledních slov našeho spasitele na kříži. Nedaleko katedrály Nueva jsou odkryty pozůstatky jednoho z největších divadel Římského impéria Teatro Romano.