Loading...
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památný Čarovný smrk v lázeňském areálu Lázní Jeseník.
Tento památný strom se nachází asi 250 m od sanatoria Priessnitz v Jeseníku. Cestou k němu si možná trochu urousáte nohy, protože k němu nevede kloudná cesta. Přesto to stojí za to. Za památný byl tento smrk ztepilý vyhlášen 20. 6. 1999 Městským úřadem Jeseník. Důvodem vyhlášení byl vzrůst (strom je výrazně vyšší než okolní porosty) a stáří stromu (jde o jeden z nejstarších smrků v regionu Jesenicka). Výška stromu je cca 25 m, obvod kmene přes 4 m. Tento památný strom má ochranné pásmo v okruhu 28 m od kmene.
Díky tomu, že v těsné blízkosti tohoto stromu nerostou další, je hustě zavětvený prakticky od země. Aby to tak zůstalo, je občas prováděno odstraňování náletových dřevin, které by vrůstaly do koruny. K vyhlášení přispěla i zajímavost - tzv. čarověník, který dal tomuto stromu i jméno. Čarověník je útvar, ve kterém jsou hustě nahloučené větvičky, takže vypadá jako hnízdo nebo čarodějnické koště. Příčinou bývají různí paraziti nebo mutace. Tento strom má navíc ještě dvojitý vrchol, když ten vedlejší vzniknul během růstu z jedné z větví. Takovému růstovému tvaru, způsobenému často poškozením hlavního vrcholu, se říká bajonet. Tento strom má navíc ještě boulovatý kmen, takže je opravdu na co se koukat, když přijdete až k němu. Čarověníky bývají ceněné a záměrně množené zahrádkáři, ale v hospodářských lesích každá ze zmíněných odchylek představuje snížení užitné hodnoty dřeva. Proto bývají podobně zpitvořené stromy přednostně odstraňovány.
Smrk ztepilý (Picea abies) je druh stromu, který se v ČR vyskytuje přirozeně. V současné době se ale vyskytuje mnohonásobně víc, než by tomu bylo bez přispění člověka. Smrk je oblíbenou hospodářskou dřevinou zejména pro svůj rychlý růst, rovný kmen a relativně měkké dřevo vhodné k řezání. Ovšem pěstování smrku v tzv. monokulturách (celý porost je tvořený jen jedním druhem), ve stejnověkých porostech a na stanovištích pro smrk málo vhodných napomáhá tomu, aby byl smrk masívněji napadán škůdci. Těmi jsou zejména kůrovci (několik druhů rodu lýkožrout). Kůrovcové kalamity se ve stejné oblasti často opakují v periodě cca 100 let a jsou samozřejmě hrozbou i pro smrky chráněné jako památné. Proto je památný smrk dosti raritní záležitost. Snad se dočkáme i v hospodářských lesích vícedruhových a různověkých porostů.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách) a správy NP a CHKO. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 100016.