Cefalu - chrám bohyně Diany (Tempio di Diana)
Nevelké, ale krásné, sicilské město Cefalú nabízí svým návštěvníkům množství zajímavých památek, z nichž některé jsou přímo spojeny s jedním z hlavních symbolů města, tedy monumentálním vápencovým skaliskem la Rocca. Mezi nimi je zřejmě nejvýznamnější Dianin chrám. Možná je to i proto, že období vzniku této památky i celá její historie jsou obestřeny tajemstvím. Nelze se tedy divit, že se odborníci dodnes neshodli na tom, jestli chrám bohyně Diany pochází z 9. nebo 4. století př.n.l. A protože se do toho zapletla i datace o další dvě století mladší, objevil se kompromis, který vznik Dianina chrámu spojuje s obdobím dokončení stavby královské pevnosti Kephaloidion.
V současné době se prostě říká, že chrám byl postaven v několika – tedy v podstatě ve dvou - různých obdobích. V první fázi, tedy zřejmě ve 4. století př.n.l., se zrodila zadní část chrámu (tj. část, směřující k hradnímu vrcholu), kterou charakterizují zvenku zdrsněné, velké bloky nepravidelně tvarovaného kamene. Druhou stavební etapu poznáme podle pravidelně opracovaných kvádrů, použití „zárubní“ a zdobených sloupků. V této době vznikl např. hlavní vstup. Druhá stavební etapa je datována do 2. století př.n.l. Tím ovšem všechna tajemství odhalena nebyla a vědci se dodnes přou, jestli právě chrám bohyně Diany není onou bájnou pevností Kephaloidion nebo alespoň její svatyní. Chrám má totiž vůči pobřeží ideální strážní polohu a navíc je stavebně hodně podobný malé pevnosti.
Ani - již výše zmíněné - 9. století př.n.l. ovšem nebylo opomenuto. Do tohoto období byl zařazen vznik cisternové nádrže, která se nachází v těsné blízkosti chrámu. A právě tato nádrž byla dlouho důvodem, proč byla tato stavba označena za svatyni, tedy místo uctívání antických bohů. Tato myšlenka byla později upravena do dalšího kompromisu: Dianin chrám byl původně královským palácem a až poté, co ztratil tuto funkci, se stal svatyní, která jako modlitebna fungovala i v době byzantské nadvlády. Prostě tajemné, fascinující místo s příběhem, tak jak se to dnes „nosí“. Místo oblíbené cestovateli, romantiky i milenci. A zcela nadchlo také světoznámého britského umělce, básníka, okultistu, iluzionistu, filozofa a drogového experimentátora Edwarda Alexandera Crowleyho.
A co bychom ještě o zřícenině Tempio di Diana mohli - a měli - prozradit v závěrečném pelmelu?
Jestliže je skála La Rocca vysoká asi 268 nadmořských metrů a vstup do jejího placeného areálu najdeme v nadmořské výšce 130 m, tak Dianin chrám se nachází někde uprostřed těchto dvou kót. Tato pozoruhodná megalitická památka je umístěna v západní části skaliska La Rocca, které můžeme označit za unikátní směsici historie, umění, kultury a přírodních krás.
Vstup do areálu La Rocca – a tedy i do chrámu bohyně Diany - stojí 4 eura (zlevněné 2 eura) a „otevřeno“ zde mají od 8:00 do 19:00 hod. (platí pro období od května do září) nebo od 9:00 do 16:00 (od října do dubna).