Cefalú, pravá perla severní Sicílie
Cefalú je nádherné, téměř patnáctitisícové, město na severu italského ostrova Sicílie. Půvab tohoto historického města na pobřeží Tyrhénského moře ještě navyšuje obrovská výpencová skála la Rocca, tyčící se nad městem. Nelze se proto divit, že sem proudí téměř po celý rok davy turistů z celého světa. Jejich cílem je však většinou pouze zdejší slavná „unescová” katedrála, popř. také unikátní středověká prádelna. Cefalú, které je součástí národního parku Madonie a bývá často označováno za nejkrásnější město na Sicílii, však svým návštěvníkům nabízí podstatně více ...
Je ovšem nutno přiznat, že si téměř každý zapamatuje hlavně typické panorama Cefalú, které tvoří staré město s dominantním dvojvěžím dómu a obrovská skála nad ním. Za touto skálou se však tyčí kopce podstatně vyšší a někde tam začíná teprve ten pravý „horský“ NP Madonie. Městu nechybí ani písčité pláže, množství menších skalních útvarů včetně těch pobřežních i dalších pozoruhodných pamětihodností, starý a nový přístav i velmi zajímavé muzeum. Při návštěvě Cefalú si také musíme uvědomit, že se jedná o město se středomořským klimatem (suché a horké léto, chladnější deštivá zima), nacházející se v seismické zóně 2. kategorie.
Oblast Cefalú byla obydlena již v dávných dobách prehistorických a následně se zde vystřídaly snad všechny významné civilizace světa, včetně starých Řeků, Římanů a Byzantinců. Své stopy zde zanechali i Normané, kteří se podíleli také na vzniku nejvýznamnějších památek města, včetně zdejší katedrály z I. poloviny 12. století. Středověk pak patřil šlechtě, kterou později vystřídal biskup. Od období, kdy architektuře vládlo baroko, již historie města kopíruje dějinný vývoj Sicílie.
Ze zdejších památek sice poutá největší pozornost UNESCem chráněná byzantsko – normanská katedrála, ale za pozornost stojí v podstatě celé historické jádro města, které charakterizují úzké uličky dlážděné oblázky z mořských pláží a vápencem z la Roccy. Kromě bazilikální klášterní katedrály Nejsvětějšího Spasitele (základní kámen v roce 1131, mozaika v apsidě z roku 1145, zařazení mezi památky UNESCO v červenci 2015), která je zajímavá i tím, že byla od počátku stavěna v rozporu s původním projektu, se v Cefalú nachází mnoho dalších sakrálních památek, zejména kostelů. Mnohé mají středověký původ … a jsou většinou uzavřeny. Výjimku tvoří bývalý klášter s kostelem sv. Kateřiny (Santa Caterina), který je dnes radnicí, a silně fotogenický i hojně fotografovaný kostel sv. Štěpána nebo též Očistce (Santo Stefano, Chiesa del Purgatorio). Zajímavý je také kostel Nejsvětějšího Spasitele (Chiesa del Santissimo Salvatore), postavený svého času - vedle obranné věže - za městskou hradební zdí, nebo Biskupský palác se seminářem.
Ze staveb světské architektury nelze opomenout zejména několik palácových staveb v čele s královským Osterio Magno (sdružená románská okna), šlechtickým Atenasio Martino rodů Rocca a Valdina a „trezorovým“ Monte di Pieta. Naprostým unikátem je pak středověká prádelna na ulici Via Vittorio Emanuele (v těsné blízkosti pozdně renesančního paláce Martino), jejíž původní podoba doznala změn v roce 1514 a v průběhu 17. století.
Mezi významné budovy Cefalú patří také divadlo a muzeum. Městské divadlo Salvatoreho Cicera se nachází se na ulici Via Spinuzza a jedná se o někdejší rodový palác Bordonaro, který byl ve své historii také např. nemocnicí pro nakažené morem i biografem. Muzeum Mandralisca se nachází na stejnojmenné ulici a jeho klenotem,který patří k symbolům města, je slavný Portrét neznámého námořníka, který namaloval Antonello da Messina ve III. čtvrtině 15. století. Z tohoto období zde najdeme idalší obrazy a za zmínku stojí rovněž cenná sbírka starověkých mincí.
K nepsané povinnosti patří v Cefalú také návštěva některého z mnoha zdejších podniků a ochutnávka sicilských pokrmů i vín.
Město je dobře dostupné po silnici, železnici i po moři, nejbližší letiště se nachází v Palermu, asi 90 km od Cefalú. Řidiči se jenom musí připravit na to, že průjezd městem je občas dosti „náročnou operací” a že parkování ve městě je pro všechny, kromě zdejších obyvatel, v podstatě nemožné (výjimku tvoří placené parkoviště u pláže a parkoviště v přístavu).