Solunto (Solus, Soluntum), pozůstatky helenisticko – římského města na severu Sicílie
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Na severu Sicílie, nedaleko města Bagheria, se nachází Solunto, pozůstatky helenisticko – římského města. Na některých křižovatkách směrovky jsou, jinde ne, tudíž je potřeba jet trochu podle intuice.
Při pohledu do mapy je jasné, že se komplex nachází na výběžku do moře a na kopci. Němelo být těžké to najít. Pod areálem je závora, která se v našem případě otevřela v půl deváté ráno, jelikož půl hodiny nato začíná návštěvní doba. Lze tudíž ještě kousek popojet, až na parkoviště k návštěvnickému centru.
V pokladně je potřeba nejprve zakoupit vstupenky (4 Eur/osobu v roce 2013) a poté se může člověk vydat podle ukazatelů. První návštěvnickým objektem je malá místnost s muzejní expozicí a zajímavými exponáty.
Solunto jsou pozůstatky helenisticko – římského města. Na historických mapách lze objevit jeho název Solus či Soluntum. Bylo to jedno ze tří punských měst (Motya, Palermo). Jeho založení Kartaginci je datováno do 4. stol. př.n.l. v místech, kde stálo předtím fénické sídlo. Pro vybudování si vybrali strategický výběžek Monte Catalfano nedaleko mysu Capo Zafferano, odkud je zajímavý výhled na moře. Okolo 3. stol. př.n.l. město dobili Římané.
Městské rozložení je klasické v souladu s danou dobou. Člověk stoupající po hlavní dlážděné cestě uvidí nejprve napravo objekt termálních lázní (Terme). Na ulici Via delle Terme lze rozpoznat systém fungování tehdejších lázní. Pod cihlovou podlahou cirkuloval teplý vzduch a vyhříval místnosti nad ní. Vidíme také pozůstatky původní mozaikové podlahy v jednom z malých sálů.
Nejdůležitější byla patrně Decumanus maximus (hlavní ulice), kamenem dlážděná Via dell´Agorá, na kterou navazovali kolmé boční ulice obvodových bloků. Na konci je rozšířena ve fórum, náměstí. Kdysi slavná Agora byla uzavřena veřejnými budovami a lemována obchody.
Nedaleko odsud zaujme určitě také budova Gymnasia. Aristokratický dům s atriem a sloupovím, ze kterého se dochovaly bohužel pouze tři dórské sloupy, část kládí a římsy. Hned o kousek dál je Casa di Leda, další aristokratický dům se zbytky sloupoví a fresek v pompejském stylu.
Zajímavé je též impluvium, nádrž, ve které byla schraňována dešťová voda a poté čerpána do oválných cisteren, umístěných před a za ní. Z kdysi slavného divadla toho moc nezůstalo. Jeho typický tvar je však stále rozpoznatelný. Sedadla pro diváky byla zapuštěna do svahu, vytesána do skály.
Jedna z cedulí informuje návštěvníky, že se nachází na místě, kde stál Bouleuterion, což byla stavba podobná dnešní radnici se shromažďovacím sálem a místem pro řečníka. Další menší kulatá budova na východní straně představovala zřejmě chrám, používaný pro iniciačních rituálů spojené s kultem bohů.
Solunto se nachází ve svahu a tudíž jsou patrné terasy jednotlivých částí. I v horních patrech původního města se nachází mnoho zajímavého k prohlížení. Také v tomto areálu si lze spatřit, že stále probíhá letitý archeologický výzkum, který ještě neodpověděl na všechny otázky. Mnohohektarová plocha je poseta sloupovím a pozůstatky menších či kolosálních kamenných budov.
Kromě archeologické hodnoty areálu si nelze nevšimnout jeho úžasného umístění. Z různých míst se nabízí nepopsatelné pohledy na Palermo, Monte Pellegrino, městečko Sant'Elia či na druhém konci zálivu stojící zříceninu středověkého hradu Solanto. Určitě je dobré se zajít podívat na nedaleký vršek s křížem.
Asi by nebyl problém tady strávit celý den, protože kromě venkovních ploch je připravena na závěr velká expozice v hlavní budově, o níž by si mohl člověk myslet, že se jedná pouze o administrativní objekt. Jsou zde umístěné zajímavé věci včetně popisků.
Cestopis o mém putování po Sicílii je zde:
Sicílie – I. část (něco o Sicílii, přípravy na cestu, přílet na ostrov, začátek putování):
Sicílie – II. část (San Fratello, Portella Fémmina Morta): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-ii-cast-san-fratello-portella-femmina-morta
Sicílie – III. část (Cesaro, Bronte, Randazzo, Linguaglossa): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-iii-cast-cesaro-bronte-randazzo-linguaglossa
Sicílie – IV. část (Etna): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-iv-cast-etna
Sicílie – V. část (Etna): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-v-cast-etna
Sicílie – VI. část (Linguaglossa, železnice Circumetnea, Riposto, Giarre): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-vi-cast-linguaglossa-zeleznice-circumetnea-riposto-giarre
Sicílie – VII. část (Catania): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-vii-cast-catania
Sicílie – VIII. část (Syrakusy, Cavagrande del Cassibile): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-viii-cast-syrakusy-cavagrande-del-cassibile
Sicílie – IX. část (Cavagrande del Cassibile, Ferla, Pantalica): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-ix-cast-cavagrande-del-cassibile-ferla-pantalica
Sicílie – X. část (Morgantina, Madonie): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-x-cast-morgantina-madonie
Sicílie – XI. část (Madonie, Castelbuono, Isnello, Cáccamo): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xi-cast-madonie-castelbuono-isnello-caccamo
Sicílie – XII. část (Cáccamo, Solunto): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xii-cast-caccamo-solunto
Sicílie – XIII. část (Palermo I): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xiii-cast-palermo-i
Sicílie – XIV. část (Palermo II): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xiv-cast-palermo-ii
Sicílie – XV. část (Palermo, Trapani): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xv-cast-palermo-trapani
Sicílie – XVI. část (Trapani, odlet): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xvi-cast-trapani-odlet