Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
8.1.1939 byl na mimořádné valné hromadě schválen návrh a plány na výstavbu Husova sboru v Čerčanech. Předsedou stavebního výboru byl zvolen bratr Jan Vilímek. 12. 3 1939 odpoledne se v sále U Šnajberků konala "Akademie" na oslavu 89. narozenin T. G. Masaryka s bohatým programem (recitace, hudba, zpěv, projevy), ale hned15. března nastala okupace republiky a byl zřízen Protektorát Čechy a Morava. Byly pozastaveny bohoslužby i výuka ve škole. Přesto, nebo spíše naopak právě proto, začala stavba kostela rychlým tempem. 21. dubna schválila Diecézní rada stavbu Husova sboru a již 11. května téhož roku začalo zaměřování staveniště. Pozemek věnoval bezplatně člen evangelické církve, rolník Josef Barek. 6.srpna byly položeny dva základní kameny: jeden věnovala Městská rada v Táboře - byl z Kozího Hrádku, kde kázal Mistr Jan Hus, druhý pocházel ze Sionu. Husův sbor po třinácti létech usilovné práce v neděli 20. července 1952 slavnostně otevřen a předán všem farníkům do užívání.
Web Husova sboru v Čerčanech: http://sborcercany.blog.cz/
Církev československá husitská
8.1.1920 byla založena Církev československá (CČS), od roku 1971 Církev československá husitská (CČSH). Jde původně o specificky českou národní církev, jejíž působení je omezeno prakticky jen na dnešní Českou a Slovenskou republiku. Za zdroje své nauky označuje snahu o návrat k prvotní církvi či k pravému jádru křesťanství.
V čele Církve československé husitské stojí patriarcha a Ústřední rada. Na diecézní úrovni je představitelem biskup, jenž diecézi spravuje spolu s Diecézní radou. V čele každého sboru stojí farář nebo administrátor a Rada starších. Na všech úrovních správy církve jsou tedy rovnoměrně zastoupeni duchovní a laici.
Web této církve: www.ccsh.cz