Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Kaple Navštívení Panny Marie v Černé Vodě stojí ve stráni pod lesem u cesty na bývalém pozemku Klementa Neugebauera čp. 27. Byla postavena v roce 1850. Její dominantou je věž, ve které se dříve nacházel zvon o váze 125 liber. Kaple byla vysvěcena o rok později, tedy v roce 1851. V dobových materiálech se píše, že vysvěcení proběhlo s povolením vysokého ordinariátu tehdejším beneficiantem P. Karlem Kinelem 13. neděli po Sv. Duchu ve 3 hodiny odpoledne. V r. 1870 byla kaple nákladem obce upravena. Oltář dala vyštafírovat vdova Mariana Christenová nákladem 100 zlatých.
Roku 1916 bylo Výnosem C.k. ministerstva kultury a vyučování č.j. 631 oznámeno odebrání jednoho ze dvou zvonů věže zdejší kaple pro válečné účely. Zvon byl rekvírován 23.11.1916 a vážil 69 kg. Obsahoval také stříbro. Byl prodán za 276,- K, tj. 4,- K za 1 kg. Dne 6.10.1917 byl odebrán i druhý zvon o váze 12 ½ kg.
V roce 1928 proběhlo v kapli vysvěcení nového oltářního kamene, nahrazujícího původní, již značně poškozený. Nový oltář obsahoval svaté ostatky Sv. Aurelia a Sv. Ignáce. Informace o tomto aktu lze nalézt v Biskupské konzistoři.
Po roce 1948 v období budování socialismu se o kapli nikdo nestaral a kaple chátrala. Zničeno bylo i její vnitřní vybavení. Až na podzim roku 2007 začala rozsáhlá rekonstrukce, která skončila v červnu 2008. Celkové náklady na rekonstrukci včetně vybavení interiéru byly více než 1 milion Kč. Při příležitosti slavnostního otevření byla kaple znovu vysvěcena. V současné době je kaple ve vlastnictví Lesů České republiky, s.p.
Pod kaplí leží malá vesnička Černá Voda (Schwarzwasser). Byla založena kolem roku 1700. Rozrůstala se postupně v místě pod hřebenem Orlických hor poté, co zde byla založena sklárna. Sklářská huť se rozkládala na západním okraji obce v blízkosti potoka, nad kterým stál původní Lovecký Zámeček Kolowratů. Huť dodnes připomíná okolní les nesoucí pojmenování Na sklárně ("Glashüttenwald"). Na huti byla značně závislá nejen ves Schwarzwasser, ale i sousední Neudorf (Nová Ves). Na konci 18. století ale sklárna zanikla. Ve 2. polovině 19. století v blízkosti zaniklé hutě postavili majitelé rychnovského velkostatku Kolowratové–Krakowští nový lovecký zámek. Ten jim ale sloužil jen do roku 1948, kdy došlo k jeho znárodnění. Minulý režim ho potom využíval jako vládní rekreační středisko. V roce 1991 byl v rámci restituce navrácen Jaroslavu Kryštofovi Kolowratovi–Krakowskému. Bohužel krátce nato dne 1.1.1993 objekt až do základů vyhořel. Na jeho místě byl později vystavěn objekt nový. Po 2. světové válce byli zdejší němečtí občané odsunuti a Černá Voda téměř přestala existovat. Zbylo jen několik stavení, která získali chalupáři k rekreačním účelům. V současné době vzniklo také několik nových chalup.
Černá Voda dnes správně spadá pod Orlické Záhoří. Okrajem osady projíždí autobus, od jehož zastávky u hájovny vychází zeleně značená turistická cesta na Mezivrší a do Říček. V osadě v blízkosti silnice funguje penzion a v zimě na protilehlé stráni lyžařský vlek s nenáročnou sjezdovkou.