Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Ozdobou městského centra České Kamenice je bezesporu goticko-renesanční kostel zasvěcený sv. Jakubu Staršímu (případně většímu). První zmínka o stavbě je z roku 1352, zřejmě tu stál kostel již ve 13. století. V roce 1444 byl kostel poničen při dobytí města. Nejstarším udávaným stavebním prvkem je západní portál, dnes ukrytý pod věží.
Velká přestavba v pozdně gotickém duchu proběhla v 16. století. Kostelní věž se stavěla v l. 1552–56. Významným zásahem byla i úprava v l. 1604–5 provedená pod vedením Petera Patzenhauera a za finančního přispění Vartenberků, jakožto majitelů panství.
Další úpravy zejména ve výbavě interiérů proběhly v 18. století (varhany, nové oltáře).
Oltářní obraz Stětí sv. Jakuba je od Dominika Kindermanna z r. 1797. Další postranní oltáře jsou zasvěceny sv. Janu Nepomuckému a Panně Marii Pomocné.
Vnitřní prostor chrámu je členěn osmibokými Sloupy do tří podélných lodí. Strop je vyveden v mřížové valené klenbě. V předních částech bočních lodí jsou vyvedeny dvě tribuny. Další balkóny jsou nad vstupem. Přístup do kruchty je i ze spojovací chodby od místního zámku, honorace tedy v době nepohody měl přímý přístup do kostela.
Hranolová věž sloužila i jako městská strážní věž, dnes je možno vystoupit na Vyhlídku (za úplatu, možnost i komentovaných prohlídek kostela).
V podzemí kostela se nachází krypta s 8 rakvemi Vartenberků, náhrobky šlechty jsou umístěné v interiéru. V presbytáři kostela jsou cenné malby z r. 1605, chrám zdobí i četné kamenické prvky. Za pozornost stojí malovaná okna.
Kostel je veden jako děkanský, tedy centrum většího církevního správního celku (pod ním několik farností).
Sv. Jakub byl jedním za Apoštolů, popraven v Jeruzalémě v l. 43–44 n.l. Ostatky později přeneseny do Santiaga (del Compostella) ve Španělsku, které patří k nejvýznamnějším evropským poutním místům.
Bez zajímavostí není i fakt, že se zde učil varhanictví mladý Antonín Dvořák (1856–7).