Česká Třebová - nejpamátnější sakrální stavba
Pro neznalé asi bude překvapením, že je jí románská rotunda, ale je to tak. Tahle východočeská je navíc v celé širé oblasti na sever od ní i na východ jediná, neboť nejbližší podobné se ve větší koncentraci nacházejí až na jižní Moravě a ve středních Čechách. I tak se jich u nás zachovalo jen pouhých 25.
Českotřebovská stojí v místech, kde se prý prapůvodním osadníkům zjevila sv. Kateřina se zástěrou plnou kamení, čímž chtěla i těm největším přitroublíkům naznačit, že by ji zde měli postavit kapli. Lidem se místo moc nelíbilo a zkusili tedy stavbu umístnit jinde. Jenže svatá Katka jako správná tvrdohlavá ženská od svého záměru neustoupila (což jim dala i rázně najevo), takže couvnout a poslechnout museli dávní stavitelé.
Díky nim zde rotunda stála už na začátku 13.století, ale zpočátku to byl objekt soukromý a obyvatelům právě založeného města sloužil až později. Byl vystavěn z opuky a zastřešen šindely.
Jak šel čas, rorunda se dočkala mnoha přístaveb a zakoketovala si i s jinými stavebními slohy. Proti gotickým úpravám neměla žádných připomínek a nad pozdějšími renesančními sgrafity dokonce zajásala nadšením. Těžko ale říct, jak se asi tvářila na přístavbu dvou dřevěných předsíní, do níž bylo ukládáno pohřební náčiní, neboť okolí bylo dlouho využíváno jako městský hřbitov.
On ale kvůli velké úmrtnosti stejně brzy přestal kapacitně stačit, takže zde musela být vystavěna kostnice, do níž se ukládaly skeletové pozůstatky ze starých zrušených hrobů.
Dřevěné předsíně byly zrušeny roku 1840 a před hlavním vchodem zůstala jen jediná, už zděná, vystavěná ve stylu klasicismu. Zrušena byla také kostnice a roku 1905 po zbudování nového městského i hřbitov. Opuštěná a nevyužitá rotunda začala rychle pustnout, naštěstí si městští radní uvědomili její historický význam a hned po ukončení I.světové války začali s jejími opravami. Ta poslední „generální“ zde proběhla v roce 2002. Při ní byl do původní podoby vrácen jak oltář, tak i gotická plastika sv.Kateřiny Alexandrijské. Těch plastik je v interiéru samozřejmě víc a společnost v něm svaté Kateřině dělá také soška sv.Rozálie a sv.Růženy, sv.Rocha a sv.Sebestiána.
V současnosti je kaple opět využívána ke mším svatým, svatbám či koncertům, což vše doprovází melodický zvuk zrekonstruovaných barokních varhan.
Rotunda je z centra města dobře přístupna po modré a červené turistické značce. Před výstupem k ohradní kamenné zdi s průchozí polokamennou zvonici do vlastního areálu by se návštěvníci měli na chvilku zastavit a rozhlédnout kol dokola po „podrotundí“, neboť právě v těchto místech se v pozdním podzimu před svátkem sv.Kateřiny každoročně koná slavná Jabkancová pouť.