Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Historické centrum České Třebové bylo roku 1995 prohlášeno Městskou památkovou zónou. Skutečným středem historického jádra tohoto východočeského města je Staré náměstí, vkusně rekonstruované v roce 1996. A je pravdou, že pro člověka, který Českou Třebovou považuje pouze za velké nádraží a pár „špinavých činžáků“ kolem železniční trati, je dnes tato část města skutečným zjevením.
Staré náměstí je staré jako město samo, bylo totiž založeno koncem 13. století. Jedná se o tzv. slezský typ náměstí, tedy náměstí pravoúhlé, se dvěma souběžně probíhajícími ulicemi. Původní zástavba byla dřevěná a nejstarší zdejší zděnou budovou je renesanční „Stará“ Radnice z I. poloviny 16. století, přesněji z roku 1547. Dnes je již tento – později několikrát upravený – objekt prohlášen za kulturní památku. V průčelí radnice můžete vidět erb majitele tehdejšího panství Petra Bohdaneckého z Hodkova.
Další kulturní památkou na Starém náměstí je Mariánský sloup z roku 1706. Sloup, o kterém dodnes nikdo netuší, proč vlastně byl postaven. Drtivá většina těchto sloupů byla totiž stavěna jako dík občanů města za odvrácení morové epidemie, která však v České Třebové zřejmě nikdy nebyla. Jedná se o velmi jednoducjý sloup, tvořený podstavcem, tělem sloupu a vrcholovou - raně barokní - sochou Immaculaty, tedy Panny Marie Neposkvrněného početí. Sloup pravděpodobně pochází z díly olomouckého sochaře Jana Sturmera a na čele jeho podstavce se v kartuši nachází chronogram s letopočtem vzniku.
Je hodně nezvyklé, že skutečně městský charakter získává náměstí až v průběhu 19. století. Z tohoto období je také naprostá budov, pouze domy čp. 41 a 42 jsou ze 60. let minulého století, kdy byly postaveny jako náhrada původních staveb, které padly za oběť požáru. Zajímavé je, že takto nově vzniklý dům „U kohouta“ je dnes jednou z „nejoriginálnějších“ staveb na náměstí. Novostavbou je i hotel Korado, pocházející z roku 1996.
A co na náměstí můžeme vidět ještě. Není toho rozhodně málo. Zajímavým objektem je budova Městského úřadu. Jedná se o bývalou školu, pocházející z roku 1865, „produkt“ místního stavitele Jana Žáka, postavený podle návrhu Jana Ullika z Ústí nad Orlicí. Nachází se zde také novodobá kašna z roku 1996, stojící na místě sousoší Sbratření od sochaře Karla Pokorného (dnes v parku před železniční poliklinikou) nebo dům čp. 11 z roku 1803; původně další školní budova, která je dnes Městským muzeem. A neměli bychom opomenout ani místní informační centrum, které může všem zájemcům nabídnout dostatečné množství potřebných materiálů.