České Budějovice - nábřeží Malše s městským opevněním
Jeho výstavba odstartovala hned po založení města králem Přemyslem Otakarem II. roku 1256. První hradební okruh zbudovaný v gotickém slohu sestával z pevné hradební zdi o tloušťce 1.6 m a výšce 7 metrů, do níž byla v pravidelných rozestupech vsazena řada bašt. Vstup do „Budějic“ umožňovaly tři věžovité brány – Pražská, Svinenská a Rožnovská. Mlýnská stoka, která města obklopovala ze severní a východní strany, posloužila coby vodní příkop. V průběhu 14.století byla vystavěna nižší parkánová hradba zesílená dalšími mohutnými věžemi. V 16.století dokončena na nejvíce ohrožených místech třetí obranná linie. O sto let později se České Budějovice proměnily v barokní pevnost a úseky podél hradeb byly v hradebním příkopu doplněny trojúhelníkovými pevnůstkami. Od začátku 19.století se opevnění postupně odbourávalo.
V současnosti se z vnitřní hradební zdi (do níž jsou vetknuty hranolové a půlválcové věže) a vnější parkánové zdi s baštami zachovaly jen dílčí úseky. Severní s baštou „Otakárkou“ ukončený „Rabenštejnskou věží“... a pak dlouhý jihozápadní úsek, lemující slepé rameno Malše. Začíná za Biskupskou ulicí u mostu přes Malši a pokračuje po Zátkově nábřeží a nábřeží Jindřicha Libraria až k budově gymnázia.
Na okraji Biskupské zahrady se vypíná mohutná hranolová věž Železná panna, jejíž název upomíná na děsivý mučící stroj známý z románu „Čachtická paní.“ Prý se v ní ale podobné mučidlo skutečně nacházelo! Jádro věže pochází ze 14.století a výslednou podobu věž získala roku 1612. V interiéru se dnes nachází mnohem příjemnější atrakce, jíž je staročeská hospoda.
Od Železné panny se otvírá výhled na „Železný most“ a široký hlavní proud řeky Malše, jenž se nedaleko odtud vlévá do Vltavy.
Pokud budeme od věže pokračovat pod hradbami k severu podél slepého ramena Malše, projdeme Biskupskou zahradou - parkem zbudovaným v hradebním parkánu. Tady nás nepochybně zaujme Gloriet, což je gotická bašta upravená ve „století páry“ v romantickém duchu.
Poblíž lávky spojující nábřeží s protějším „Sokolským ostrovem,“ na němž se nachází stejnojmenný park a řada sportovních areálů, se na „našem“ břehu vypíná Solní brána, tvořená věží s podjezdem. Pod hradební zdí dokráčíme ke kruhové baště u objektu gymnázia. Naproti na břehu Sokolského ostrova se nachází přístaviště a kavárna VLNNA.
Za gymnáziem se u dominikánského kláštera dochoval další, ale už jen krátký úsek městského opevnění. Stojí tu nižší věž se Solnou brankou a v domě čp.401 se zachoval dřevěný srub původně obývaný strážci hradeb.
Za polygonální baštou stojí u břehu barokní kaple sv.Jana Nepomuckého a vedle ní roste strom s bizarním kmenem, který musí být podepřen špalkem. Před koncem slepého ramene Malše je na vodní hladině umístěna moderní plastika. Za Hroznovou ulicí vystupuje malebná budova, která je sídlem Hotelu Budweis, kavárny Budweis a stejnojmenné restaurace. Dalším pohostinným zařízením je tu oblíbená „Restaurace Klika Kitchen and Coffee“, která proslula výbornou českou kuchyní.