Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Pro hvězdárnu a později i planetárium bylo v Českých Budějovicích vybráno krásné místo v tzv. Háječku na soutoku řek Vltavy a Malše. Pro propagaci astronomie snad nemohli její zakladatelé zvolit lepší místo. Horší už to ale je s podmínkami pro pozorování, které jsou zde v noční dobu (což je pro astronomii obzvláště důležité) zoufalé. Snad proto se v roce 1957 započalo s výstavbou pobočky na Kleti.
Na přelomu 19. a 20. století bylo sice v Českých Budějovicích mnoho příznivců a fanoušků astronomie, ti se ale sdružili do Jihočeské astronomické společnosti neboli JASu až v roce 1928. Nedlouho po založení upnula tato společnost veškeré síly k vybudování Lidové hvězdárny. To se za pomoci výnosů z pořádaných akcí a hlavně sbírek od jednotlivců a podniků (město a stát tehdy přispěly jen nemnoho) podařilo už v roce 1937. Město České Budějovice se tak mohlo pyšnit teprve druhou Lidovou hvězdárnou na našem území.
Ihned po otevření budovy zde začal JAS rozvíjet bohatou astronomicko-osvětovou činnost. Zajímavostí je, že až do 50. let minulého století všechno fungovalo pouze na amtérském a dobrovolnickém základě. V 50. letech pak hvězdárnu zestátnili komunisté.
V čele hvězdárny stál po jejím založení Dr. Karel Vodička, po zestátnění pak středoškolský profesor Bohumil Polesný. V letech 1966-1991 Doc. RNDr. Antonín Mrkos. CSc., nejvýraznější postava zdejší hvězdárny. Za jeho působení bylo v roce 1971 přistavěno planetárium a nový kinosál. Od roku 1992 je ředitelkou ing. Jana Tichá.
Jak již bylo řečeno, hvězdárna i planetárium se soustředí především na osvětovou činnost. Pořádá programy pro veřejnost a pro školy, různé výstavy, promítání atd... Na samotnou astronomii se pak soustředí především hvězdárna na Kleti, která má s ohledem na dnešní světelné znečištění, podstatně lepší pozorovací podmínky.
Více informací najdete zde:
http://www.hvezdarnacb.cz/index.php?stranka=uvod&menu_id=1&uroven=2