Český Krumlov - Linecká ulice
Tato ulice dlouhá přibližně 350 m je páteřní komunikací Plešiveckého předměstí. Začíná na vozovce mostu překlenujícím jižní meandr Vltavy a končí před mostem dr.E.Beneše spojujícím předměstí s vnitřním městem. Od mostu Linecká ulice stoupá k severu na návrší s městským parkem, poté zástavbou s historickými měšťanskými domy i staveními vystavěnými v historizujícím slohu pozvolna klesá západním směrem až k dalšímu meandru Vltavy. Ačkoliv prochází „jen“ předměstím Českého Krumlova, narazíme zde na množství honosných domů a jiných zajímavostí.
Z mostu přes jižní meandr se otvírá pěkný pohled na řeku s proplouvajícími vodáky. Za mostem vlevo odbočuje chodník k dětskému dopravnímu hřišti a renovovaným jižním terasám se zahradním domkem, v němž svá díla tvořil malíř Egon Schiele.
Za mostem se na pravé straně ulice vypíná budova s nápisem „Kámen a Písek“ a výklenkem se soškou sv.Barbory.
Vlevo za větším objektem vystupuje synagoga. Židovská náboženská obec byla ve městě založena až v půli 19.století, přitom ale první Židé do Českého Krumlova přišli o 400 let dřív. Synagoga byla v novorománském slohu se secesními prvky a osmibokou věží vystavěna roku 1909 dle návrhu arch.Viktora Kafky, což byl Pražák žijící ve Vídni. Pravidelné bohoslužby roku 1938 ukončil příchod nacistické armády. Po válce svatostánek připadl Církvi českosl.husitské a od roku 1969 sloužil jako sklad kulis. Židovské obci byla synagoga vrácena hned po sametu a ta ji následně opravila.
Na návrší se za ubytovacím zařízením „Vila Johanka“ ulice stáčí k západu a míjí vstup do městského parku. Z něj vykukuje vcelku pompézní barokní kaple sv.Martina z roku 1717, okolo které se v minulosti rozprostíral hřbitov.
Sousední Městský park zabírá celý severní zbytek poloostrova až k břehům Vltavy. Jeho předchůdcem byla barokní zahrada, jíž si k relaxaci nechali zbudovat jezuité ve druhé polovině 17.století. O 200 let později se stala majetkem města. Ještě před koncem „století páry“ vznikla „Říční plovárna“ a roku 1900 hřiště využívané v letním období coby cvičiště a v zimě sloužilo jako kluziště. Na park se celý areál proměnil o 8 let později. Dnes dosahuje rozlohy 2.5 ha. Kromě spousty okrasných dřevin se v něm nachází několik zajímavých pomníků, soch i objektů (např.dřevěný hudební altán zbudovaný ještě před vypuknutím I.světové války.) V současnosti je jeho součástí i velké hřiště pro děti a pro „dospěláky“ zase fitness pruhy. Nově zbudovaný vstup do řeky umožňuje v letním období koupání.
Ale vraťme se nazpět na Lineckou ulici:
Za vstupem do parku se kříží se Soudní ulicí, kde vlevo stojí budova okresního soudu. Naproti se nachází „Penzion U Kapličky“ s pěknou modrobílou fasádou. Zajímavý je i jeho konec tvořený vysokým úzkým štítem, k němuž je přilípnuta (rovněž modrobílá) výklenková kaple v čele s velkým obloukem, jímž se dá i zdáli nahlédnout do interiéru s ukřižovaným Kristem.
Na druhé straně stoupá za „Pražírnou kávy“ (s kavárnou) a ubytovacím objektem „Privat u Parku“ ulice Horská na Plešivecké náměstí. Naproti pražírně se vypíná „Pension U Soudu“ a „Cukrárna u Soudu.“ (Tu jsme po několika dalších dnech naší dovolené navštívili a s nabídkou sladkých dobrot byli spokojeni.)
Za cukrárnou se v zástavbě ukrývá Muzeum Fotoatelier Seidel. Linecká ulice dále pokračuje okolo ubyt.zařízení „Residence Wumfeld“ a „Galerie Lea Konvalinková.“ Za ním vpravo odbočuje ulička na parkoviště, odkud je pěkný výhled na protější impozantní chrám sv.Víta, vypínajícího se z návrší ve vnitřním městě.
Až po rozcestí s Rybářskou ulicí je levá strana Linecké lemována dalšími ubytovacími objekty - „Pension Rosa“, „Penzion Familia“ a „Apartmán Marie“ a pohostinnými zařízeními - „Kebab House“, „Kebab Pizza Krumlov“ a „Bufetem a kavárnou Linecká“ s nabídkou hotových jídel za příznivé ceny. Na pravé straně ulice se před Vltavou vypíná rozlehlý objekt ZŠ a Vysoké školy CEVRO.
Na samém konci Linecké ulice stojí naproti sobě přes uličku s Plešiveckými schody „Peking China Restaurant“ a krásné historické stavení „Restaurant a Bar U Bejka.“