Český Krumlov – sousoší Kalvárie
Prohlásíme-li českokrumlovskou Kalvárii za barokní památku pocházející z roku 1996, poklepou si zřejmě mnozí na čelo. A přesto to bude – alespoň většinově – pravda. Jen je potřeba dodat, že barokní jsou jen obě sochy pod křížem a že rok 1996 označuje pouze dataci, kdy bylo toto sousoší na současném místě obnoveno do stávající podoby.
Sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty pocházejí z let 1691 až 1692 a za jejich autora je považován významný českokrumlovský sochař a řezbář Martin Lindenmayer. Středový jetelový kříž je podstatně mladší, vznikl až v roce 1880.
Krumlovskou Kalvárii můžeme s klidným svědomím označit za zdatného turistu. Sochy totiž původně stály na Lazebnickém mostě a později pod Křížovou horou, zatímco kříž sem byl přesunut od silnice spojující Rychnov nad Malší s Dolním Dvořištěm.
Sousoší Kalvárie najdeme v nice západního křídla bývalé prelatury (nádvoří Městské galerie) v Horní ulici (č.p. 155). Původně se jednalo o sousoší známé jako Ukřižování nebo Kalvárie a pocházející z konce 17. století. Jeho centrální kříž s korpusem Krista se však nedochoval.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem asi nijak nepřekvapí, že mezi naše chráněné kulturní památky byly zařazeny pouze barokní sochy sv. Jana Evangelisty a Panny Marie. Stalo se tak hned v květnu roku 1958. O pět let později se sochy staly součástí českokrumlovské památkové rezervace a na konci roku 1992 se objevily – jako součást historického centra města – i na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO.
Pozornost si jistě zaslouží celé nově vytvořené sousoší, ale prim v něm přece jen hrají sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. Ty jsou všeobecně považovány za významné umělecké dílo vzniklé jako projev soudobé zbožnosti i ukázku vysoké úrovně sochařské produkce konce 17. století v tomto regionu.