Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Choceň jsme navštívili během zimního jednodenního výletu a jednou z památek, kterou jsme si zde prohlédli byl kostel Českobratrské církve evangelické. Auto jsme zaparkovali na okraji silnice, která vede okolo svatostánku a vydali se na jeho obhlídku.
Když jsme ke kostelu přišli, viděli jsme, že se jedná o jednoduchou dvoupatrovou stavbu se zvonovou věží. Všimli jsme si, že první patro prosvětluje řada oken na všech stranách budovy, přičemž v přízemí byl některé z nich zazděny. Na věži jsme pak viděli moderní poplašné sirény. Následně jsme došli ke vchodu, který byl však zamčený, takže jsme se dovnitř nepodívali. Přečetli jsme si alespoň nápis nade dveřmi Bůh jest naše útočiště i síla. Potom jsme si přečetli pár informací z dějin svatostánku.
Například jsme se dozvěděli, že kostel byl postaven za pár měsíců v roce 1869 a hlavním stavitelem byl pan Havlíček. Zaujalo nás, že ke stavbě byl využit svažitý, kamenitý a pustý pozemek zadluženého vinopalníka Pecháčka, protože evangelíkům ve městě nikdo nechtěl ani nesměl prodat pozemek. Stavba domu na skále, do které byl vylámány sklepy byla jistě velmi namáhavá. Dále jsme se dočetli, že základy kostela, hřbitovní zdi a podezdění zahradního svahu byly vybudovány z kamene.
Dne 8. prosince 1869 byl kostel slavnostně otevřen. Nepřekvapilo nás, že se místním evangelíkům velmi ulevilo, neboť již nemuseli vykonávat namáhavou cestu na mše do Sloupnice. Zjistili jsme také, že roku 1893 byl kostel rozšířen o věž a apsidu, v níž byla umístěna kazatelna a stůl Páně.
Ještě jsme si přečetli, že po roce 1991 došlo k výměně oken na faře a kostele, opravě zvonu, opravě zahradních zdí a chodníku k faře a opravě varhan.
Dozvěděli jsme se také, že v roce 1869 se začal používat i místní evangelický hřbitov, který jsme si v původní podobě prohlédli i my.
Pak jsme se již vrátili k autu a odjeli se podívat pro změnu na katolický hřbitov s pěknou kaplí sv. Anny, o které se více dozvíte v mém dalším článku.
http://chocen.evangnet.cz/historie_ch.htm