Choceň - Stará škola
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Choceň jsme navštívili během zimního jednodenního výletu a jednou ze zajímavostí, na kterou jsme narazili nedaleko centra města, byla stará školy. K budově, kterou žáci nemají zrovna v lásce jsme došli pěšky, protože auto jsme měli zaparkované na Tyršově náměstí.
Budova na nás zapůsobila opravdu majestátným dojmem a připadalo nám, že se ní vejdou snad všichni žáci na světě. Obešli jsme si ji ze všech přístupných stran a zjistili jsme, že se jedná o trojkřídlou stavbu s velkým nádvořím. Na fasádě čelní strany jsme si prohlédli dvě pamětní desky. Jedna patřila památce padlých legionářů místních rodáků 1914 - 1918, a druhá padlým z choceňska v bojích za svobodnou vlast 1939 - 1945. Nezapomněli jsme shlédnout bustu našeho první prezidenta T.G. Masaryka před vchodem do školy.
Protože jsme zde byli v sobotu, škola byla zavřená a dovnitř jsme se nedostali. Nemrzelo nás to však tak moc, jako o pár minut dříve, když jsme chtěli vejít do kostela sv. Františka Serafínského. Přečetli jsme si alespoň pár informací o historii školní budovy.
Zjistili jsme, že v Chocni škola stála nejpozději v roce 1509, kdy je o ní zmínka v zemských deskách. Tehdy Jan Mladší ze Žampachu postoupil Vilémovi z Pernštejna na úplatu svého dluhu, mimo jiné i louku, „ježto dána ke škole tu v Chocni“.
Středověká města však často ničil ohnivý kohout a tak nás nepřekvapilo, že již v roce 1659 lehla popelem škola spolu s kostelem i zvonicí. Přestože obyvatelé byli velmi chudí, vystavěli školu znovu, aby v roce 1725 při velkém požáru opět shořela a s ní kostel, fara a 30 domů. Na její obnovu již městečko peníze nesehnalo a muselo se vyučovat v pronajatých místnostech.
Dále jsme se dozvěděli, že v roce 1750 byl znovu vystavěn špitál u zvonice, který jsme si prohlédli o pár minut sříve a v jeho prvních poschodích byla umístěna škola a učitelův byt. Ve špitále se vyučovalo až do roku 1867.
Od roku 1896 začala výstavba současné budovy školy, kterou jsme před sebou viděli. Do konce prázdnin roku 1897 byla její východní část dokončena. Přečetli jsme si, že autorem projektu byli stavitelé Karel Havlíček a Josef Kosina.
Když jsme si školu prohlédli, začali jsme hledat kešku a když jsme ji nenašli ani po několika minutách marného pátrání, vrátili jsme se k autu na náměstí a odjeli do Běstovic u Chocně. Zde jsme si prohlédli kostel Všech svatých a i oněm se více dozvíte v mém dalším článku.
http://www.chocen-mesto.cz/pamatky-a-historicke-budovy/d-314455/p1=24508