Chorvatsko - pohoří Velebit (1): Veliki Zavižan
Chorvatsko - pohoří Velebit (1): Výstup na Veliki Zavižan (09/2013)
Pohoří Velebit je horský vápencový masiv na severním chorvatském přímoří táhnoucí se jako hradba kolem Jadranu zhruba od Senje po Obrovac. Nadřazenou geomorfologickou jednotkou Velebitu je rozsáhlé horské pásmo Dinárské hory. Velebit se člení na severní, střední a jižní část. Nejvyšším vrcholem je Vaganski vrh (1 758 m n.m.), který se nachází v jižní části pohoří.
Pro Chorvaty má Velebit symbolickou hodnotu národních hor a opěvují jej mnohé písně, z nichž nejznámější je chorvatská vlastenecká píseň Vila Velebita. Pro svoji přírodní hodnotu bylo celé pohoří v délce cca 150 km jako jediné v zemi zapsáno na seznam UNESCO jako biosférická rezervace.
Oblast Zavižan se nachází v severní části pohoří, která byla vyhlášena Národním parkem Severní Velebit (chorvatsky: Nacionalni park Sjeverni Velebit). Nejvyšší vrcholy této části Velebitu dosahují výšky přes 1 600 m n. m. Vzhledem k tomu, že se pohoří vypíná v blízkosti moře, jsou to výšky téměř absolutní. Proto je dobré začínat výstupy ne od pobřeží, ale z některého výše položeného bodu.
V oblasti Velebitu jsme se pohybovali v druhém zářijovém týdnu. Teploty dole u moře byly ve stínu okolo 23°C, teploty v horách mezi 10 až 17°C. Na pobřeží může být jasno, ale v horách je možné očekávat i horší počasí, které se může rychle měnit. Určitě je dobré vybavit se také teplejším oblečením, pláštěnkou a pevnými turistickými botami. Nutné je vzít si s sebou zásobu pití. Na turistické chatě Zavižan se nachází webkamera chorvatského meteorologického ústavu, na které je možné ověřit si aktuální počasí: meteo.hr/podaci
K turistice v horách postačí mapky, které přikládám ve fotogalerii (ty jsme vyfotili přímo na místě z informačních cedulí), kdo chce originál chorvatské turistické mapy, tak ty produkuje chorvatská firma Smand, a objednat si tyto mapy je možné v českém obchodě KIWI - svět map a průvodců, Praha. Většinu turistických tras v zahraničí už nyní zahrnuje také český portál mapy.cz - turistické mapy, které po stáhnutí do mobilu jedou také offline a navíc s určením vaší polohy přes GPS. Mapa oblasti Zavižan na mapy.cz: mapy.cz/turisticka
Jako náš cíl jsme si zvolili výrazný vrchol Veliki Zavižan pro jeho dobrou dostupnost a jako výborné rozhledové místo jak do vnitra pohoří, tak k Jadranu. Výchozím bodem je parkoviště pod horskou chatou Zavižan (Planinarski dom Zavižan), kterou provozuje Chorvatský turistický svaz (Hrvatski planinarski savez). Na chatě není možné koupit jídlo, pouze nápoje. Na toto parkoviště se dostanete z pobřeží odbočkou ve vesnici Sveti Juraj, dříve Jurjevo (přístaviště trajektů na ostrov Rab), odbočka je těsně před benzinkou INA směrem na obec Krasno. Je zde ale i hnědý ukazatel Nacionalni park Sjeverni Velebit - 26 km.
Pokračujete serpentinami asfaltovou silnicí až do osady Oltari, za kterou je odbočka na Zavižan, a opět hnědá cedule směrující na národní park. Pokračujete dále směr Zavižan a sledujete hnědé cedule, které vás po cca 10 km dovedou až do místa Babič Siča, kde je informační středisko a vstup do národního parku. Platí se vstupné 45 Kn na 3 dny za osobu (rok 2013), nelze zakoupit jednodenní vstup.
Po zaplacení můžete dále pokračovat po makadamové cestě až k parkovišti pod horskou chatou Zavižan (ještě cca 7 km) a dostanete se tak do výšky cca 1 530 m n.m. Na pokladně jsou od 7 hod., takže kdo přijede dřív, možná ušetří .... závora zde nebyla. Webové stránky národního parku: www.np-sjeverni-velebit.hr
Samotný výstup na Veliki Zavižan je znázorněn na přiložené mapce. Z parkoviště se jde po šotolinové cestě kolem kaple (Kapelica svetog Ante) a dále po červené a modré značce k botanické zahradě (Botanički vrt). Tady je k vidění flóra Velebitu s popisnými cedulkami, další vstup se již neplatí. Podrobnější exkurze botanické zahrady má význam na jaře, možná v létě, ale nyní na podzim už byly rostliny víceméně odkvetené.
Od okružní stezky kolem botanické zahrady se pokračuje po červené k Velkému Zavižanu. Nejprve lesem do kopce až na louku, na které je rozcestí zpět k chatě Zavižan (touto cestou pak půjdeme zpět) a z louky pak dále do kopce nejprve lesem, později klečí až po holých skalách na vrchol Veliki Zavižan (1 676 m n.m.). Výstup na vrchol trvá cca 1 hodinu, stezka je dlouhá cca 2 km, celkové převýšení asi 200 m.
Z vrcholu je krásný výhled jak na další části pohoří Velebit a horskou chatu Zavižan, tak na moře a ostrovy v Jadranu (Krk, Cres, Lošinj, Prvič, Goli otok, Sveti Grgur, Rab). Dalekohled se sejde :-) Obvzlášť nádherný pohled je na záliv kolem Bašky na ostrově Krk. Dolů se vracíme stejnou cestou až na louku s rozcestím, a dále vpravo po červené zpět k parkovišti.
V oblasti jsou další výhledové vrcholy. Hned za chatou Zavižan je rozhledové místo Vučjak (1 645 m n.m.) a cca 1,5 km od chaty směrem na jihozápad vrchol Balinovac (1 602 m n.m.).
V oblasti uvidíte směrovky na Premužičevu stazu (Premužičova stezka) - jedná se o známou turistickou trasu pro přechod Velebitu sever/jih. Stezka byla vytesána ve skalách podle návrhu inženýra Premužiče již v 30-tých letech 20. století. Pokud zvolíte tuto trasu, počítejte s min. 12 km od Zavižanu k nejbližší turistické chatce Rossijevo skloniště, na některých mapách Rossijeva koliba (bez občerstvení, pouze k nouzovému přespání), příp. s dalšími 12 km až na horskou chatu Veliki Alan (občerstvení, přespání).
A to je pouze oblast Severního Velebitu, Premužičeva staza pak pokračuje dále na jih. Je vzorně upravená a užijete si vápencového bludiště. Ze stezky však nejsou výhledy na moře, po cestě je nutné vyjít na některý z označených okolních vyhlídkových vrcholů. O Premužičově stezce na Wikipedii: hr.wikipedia.org/wiki/Premužičeva staza
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
- Chorvatsko - pohoří Velebit (2): Velika Paklenica - Aniča kuk
- Chorvatsko - pohoří Velebit (3): Mali Alan - Tulove grede
- Chorvatsko. ostrovy Lošinj, Cres, Susak
- Chorvatsko: Národní park Risnjak
- Chorvatsko: Dinara (Sinjal) - výstup na nejvyšší horu Chorvatska
- Chorvatsko: Národní park Krka a město Knin
- Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera, mlýny Slunj - Raztoke
- Chorvatsko: ostrov Mljet
Naše články z cest do Bosny a Hercegoviny:
- Bosna a Hercegovina (1): Mostar, Počitelj, Blagaj - vyvěračka řeky Buny
- Bosna a Hercegovina (2): Jajce, historické vodní mlýny Mlinčići
Naše články z cest do Černé Hory:
- Černá Hora (1): Seznámení s Černou Horou, itinerář cesty
- Černá Hora (2): Kaňon řeky Mrtvice
- Černá Hora (3): Durmitor a kaňon řeky Tary
- Černá Hora (4): Skadarské jezero, Lovčen, Boka Kotorská
Naše články z cesty do Severní Makedonie:
- Severní Makedonie (1): Autem po Severní Makedonii - Ochrid, Mavrovo, Kokino, Stobi a další místa
- Severní Makedonie (2): Golem (Velký) Korab - výstup na nejvyšší horu Severní Makedonie
Naše články z cest do Slovinska - Julských Alp:
- Slovinsko - Julské Alpy (1): Seznámení s Julskými Alpami
- Slovinsko - Julské Alpy (2): Veliki Mangart
- Slovinsko - Julské Alpy (3): Dolina Krnica a sedlo Prevala v masívu Kanin
- Slovinsko - Julské Alpy (4): Kobilja glava u Tolminu
- Slovinsko - Julské Alpy (5): Bohinjské hory – Orlove glave, Šija