Rabska Fjera
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Rabska Fjera jsou každoroční slavnosti ve městečku Rab na stejnojmenném ostrově, patřícím ke Kvarnerským ostrovům. Slavnosti trvají 3 dny (25. - 27. července), resp. 3 večery, kdy se Rab promění ve středověké město.
Za čím jedeme?
Večer se v úzkých městských uličkách rozsvítí louče, které odhalují, jak se v Rabu dříve žilo. Desítky řemeslníků představují své řemeslo – broušení nožů, lisování oleje, mletí kukuřičné mouky, kávy, výrobu obuvi, ražbu pamětních mincí, atd. Další prodejci v kostýmech prodávají různé suvenýry, např. hrnčířské výrobky, med a speciality z něho, svíčky, olivový olej. Vše je prosyceno vůní levandule a dalších bylin, ze kterých ženy vijí věnce, které mají při slavnostech ve vlasech. V ulicích je možné také vidět žebráky či osoby stižené neštovicemi a morem, které připomínají, že Rabem ve středověku několikrát přešla morová epidemie, která drasticky snížila počet obyvatel.
Všechny tři večery prochází Rabem průvod, který je ohlašován bubeníky. V průvodu jdou střelci se svými kušemi, jejich pomocníci s vlajkami míst, odkud střelci pocházejí, vojáci, šlechta a nakonec městský lid. Všichni samozřejmě v historických kostýmech.
Vyvrcholením slavností je poslední – třetí – den soutěž střelců z kuší. Soutěží mezi sebou rabští střelci a střelci státu San Marino. A proč právě tito? Na ostrově Rab v městečku Lopar se narodil sv. Marin, kameník, který v době Diokleciánova pronásledování křesťanů uprchl z Rábu do Itálie, aby mohl svobodně vyznávat svoji křesťanskou víru. Zde založil klášter, kolem kterého se později rozrostlo město, základ dnešního státu San Marino. Proto jsou si tato dvě místa příznivě nakloněna, rabští obyvatelé jsou na svého rodáka velmi pyšní a jako upomínku pořádají tyto slavnosti. Samotná soutěž je velmi napínavá, soutěžit mohou jen ti nejlepší střelci, protože trefit se do malého terčíku vzdáleného několik desítek metrů vyžaduje velké zkušenosti. Vše se děje za obležení stovek turistů, na náměstí Sv. Kryštofa je také obrazovka ukazující terč s ranami jednotlivých střelců. Rána do černého je odměněna jásotem a potleskem, několik střelců, kteří terč o pár centimetrů minuli, uslyšeli pouze zklamaný povzdech publika.
Doporučuji se při této příležitosti také projít přístavem, kde zhlédnete "výstavu" všech možných lodí, od dřevěných historických plachetnic až po luxusní jachty, neboť slavnosti přilákají do města velký počet lidí, kteří na ostrov těmito loděmi připlují. V době našeho pobytu na Rabske Fjeře nedaleko od pobřeží na moři kotvil luxusní francouzský zaoceánský parník, u něhož s přibývající tmou vynikalo krásné osvětlení.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
U mnoha stánků můžete ochutnat místní speciality, od pirohů s pršutem, přes pažský sýr, rybičky, ústřice, sladkosti (např. místní specialitu Rabskou dortu) až po víno a rakiju. Samozřejmě můžete také spočinout v některé z četných restaurací, rybáren a kaváren.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Uchvacující byla celková atmosféra slavností, kostýmovaní lidé procházející se městem, krásné lodě v přístavu, místní kulinářské speciality nevyjímaje.
Ostatní informace
Vstup na slavnosti je volný. Vzhledem k velkému množství lidí v rabských ulicích doporučuji dbát zvýšené pozornosti svým věcem.