Choryňská stráž
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
PP Choryňská stráž (8,3471 ha, ochranné pásmo 0,7102 ha). Nachází se na jižním až jihovýchodním úbočí stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 310 až 375m, na levém údolním svahu říčky Juhyně, na západním okraji obce Choryně v okrese Vsetín.
Výslunné stráně Choryňské stráže s květnatými loukami, extenzivním sadem, rozptýlenou zelení a dubovým lesíkem hostí řadu teplomilných druhů rostlin, včetně dvou zástupců čeledi vstavačovitých.
Větší část území tvoří luční porosty. V horní části chráněného území kolem kóty Choryňská stráž se nacházejí částečně pozměněné lesní porosty s Dubem letním, habrem obecným a lípou srdčitou. Je zde také pěkná ukázka přirozené sukcese původního dubového lesa. Z dalších dřevin tady roste v extenzivním ovocném sadu třešně, jabloně a slivoně švestky, z keřů pak hlohy, růže šípková, trnka obecná, líska obecná, řešetlák počistivý, svída krvavá, brslen evropský, ptačí zob obecný a janovec metlatý.
Orchideje jsou na lokalitě zastoupeny vstavačem mužským znamenaným (Orchis mascula subsp. signifera) a vstavačem kukačkou (Orchis morio). Z teplomilných a suchomilných prvků flóry zde roste např. čistec přímý (Stachys recta), Kociánek dvoudomý (Antennaria dioica), modřenec chocholatý (Muscari comosum), ostřice oddálená (Carex distans), rozrazil ožankovitý (Veronica teucrium), smldník jelení (Peucedanum cervaria), smolnička obecná (Steris viscaria). Poměrně vzácně se lze setkat se zárazou zokruhu zárazy alsaské (Orobanche alsatica), která parazituje na chrpě čekánku (Colymbada scabiosa).Vbylinném patře lesních porostů se vyskytuje např. hrachor Jarní (Lathyrus vernus) a klinopád obecný (Clinopodium vulgare), v křovinách podél lesa zvonek kopřivolistý (Campanula trachelium).
Početně zastoupeni jsou především bezobratlí, proto je území zajímavé též entomologicky, z motýlů se hojněji vyskytuje např. otakárek fenyklový (Papilio machaon) aj.
Vhodné podmínky ke hnízdění zde nachází řada druhů ptáků.
Chráněné území leží mimo značené trasy.