Zámek Lešná u "Valmezu"
U nás ve Zlínském kraji máme Lešné hned dvě. V obou se nacházejí zámky, ale ta ležící u krajského města je díky překrásné ZOO a romantické podobě bývalého šlechtického sídla mnohem známější. Daleko v jeho stínu stran popularity se krčí zámeček v obci Lešná (původně Leštná), vzdálené asi 7 km od Valašského Meziříčí, ale i on rozhodně stojí za návštěvu. Kromě dvou prohlídkových okruhů nás tady čeká bonus v podobě procházky krásným zámeckým parkem, který patří na Moravě k těm nejhodnotnějším.
Původně zde stávala pozdně gotická tvrz doložená v análech již roku 1415. Začátkem 17.století byla za Pražmů z Bílovic (anebo za Půhončích z Předmostí) přestavěna na pozdně renesanční zámek. Velká přestavba se uskutečnila před polovinou 18.století za Rudolfa Podstatského z Prusínovic, kdy byly v prvním patře zbudovány reprezentační místnosti. Poté prošel za Jana Emanuela z Lužan barokními úpravami. Posledními „zámeckými pány“ byli Kinští. Vlastnili jej od roku 1887 až do konce druhé světové války, pak o něj ale na základě Benešových dekretů přišli.
Právě tito Kinští zámku vtiskli jeho dnešní novoklasicistní podobu, doplněnou neogotickými prvky a severozápadní křídlo obohatili dvouramenným schodištěm v duchu druhého rokoka. Tyto „předělávky“ byly uskutečněny podle projektů architekta Viktora Seideka a Johanna Micha.
Muzeum ve Vsetíně (dnes Muzeum regionu Valašsko) získalo zchátralý zámecký objekt i park roku 1975 a poté následovaly dlouhodobé a náročné opravy. V osmdesátých letech proběhlo statické zajištění objektu, byly opraveny střechy a fasády a znovu osazeny zborcené dřevěné stropy. Zbrusu nová fasáda zámek ozdobila roku 1997, ale velkorysou opravu interiérů umožnila až 24 miliónová dotace z Evropských fondů. Celková rekonstrukce ale vyšla na 34 miliónů Kč a další dva „melounky“ putovaly na revitalizaci parku.
Pětikřídlý zámecký objekt s malým vnitřním nádvořím se zbytky arkád byl veřejnosti slavnostně otevřen roku 2011 a nabízí dva prohlídkové okruhy – environmentální a historický.
Enviromentální se kládá ze tří částí:
1.Historický park jako dílo člověka a přírody.
2.Krása dřeva a jeho využití v historických objektech.
3. Život stromu.
Historická expozice nabídne prohlídku zámeckých interiérů se zbytky nástěnných maleb, barokních štuk, dřevěných kazetových stropů z konce devatenáctého století, původní zachované barokní podlahy, historickou školní třídu a velkou část mobiliáře Kinských, který byl uskladněn na jiných zámcích. Unikátem je balustrádové zábradlí zrobené z plechu.
Závěrem bych chtěl případné zájemce o prohlídku upozornit na to, že se v zámku o sobotách konají svatební obřady… a my se proto kvůli pěti po sobě jdoucím svatbám do interiérů vůbec nedostali a museli se spokojit „jen“ s prohlídkou parku.