Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
28. září t.r. (2015) uplynou dva roky co náměstí v Chřibské zdobí socha sv. Jiří. Přesně řečeno zdobí vrchol zdejší kašny. Ta pochází z 1. poloviny 19. století a do doby vybudování městského vodovodu byla zdrojem pitné vody zdejších obyvatel. Střed kašny tvoří osmiboký žulový Sloup z kterého tryská voda. Plochá hlavice jako by byla stvořená k osazení nějaké ozdoby, ale podle dochovaných údajů kromě květin nikdy na vrcholku nic nestálo.
Snad právě nedokončenost podstavce přivedlo místní k myšlence na kašnu umístit nějakou ozdobu.
V rámci rekonstrukce náměstí tedy byla položena otázka co s tím. Objevily se různé návrhy na ozdobu (vodník), nicméně protože město se hlásí ke svému patronu sv. Jiří (zdejší kostel je zasvěcen bájnému rytíři), byla zvolena tato postava. Návrh plastiky vypracovala Monika Havlíčková, na realizaci sochy byla vypsána veřejná sbírka (bez 7 Kč 169 000). Firma Bauizol na jaře 2013 provedla očištění a izolaci kašny, 14. září 2014 byla socha osazena na kašně a na sv. Václava 28.9.2013 slavnostně odhalena.
Socha, přesněji tedy sousoší zachovává tradiční pojetí souboje sv. Jiří s drakem, spíš by se dalo říci dráčkem, výška sousoší je cca 1 m.
Sv. Jiří měl žít někdy na přelomu 3.–4. století n.l. (údajně narozen 270), v římské armádě sloužil po dosažení dospělosti a pro své schopnosti to dotáhl na důstojníka a rytíře. Dokonce měl být v osobnístráži císaře Diokleciána. Ten ovšem coby známý křesťanobijce, když se dozvěděl o Jiřího víře, nechal jej mučit a v roce 303 popravit.
Legenda o Jiřím a draku je ovšem poněkud známější, ovšem není přesně určené místo, jedno tvrdí o Kyréně v Lybii, případně o nějakém místě v Lýdii (to je zase Turecko). Každopádně u města se usídlil drak a to přímo u pramene. Když chtěli obyvatelé pro vodu, museli vylákat obludu lidskou obětí. Různí autoři poukazují na podobu příběhu o Perseovi a Andromédě (vypusťte Krakena), případě na podobu zápasu Dia se stohlavým Týfónem, ale i na germánské báje. Herman Melville píše, že podoba zápasu s obludou je popis lovu velryby.
Ačkoliv tedy sv. Jiří není zcela doloženou historickou postavou, je světcem oblíbeným, jméno v různých variantách patří k nejrozšířenějším jménům min. v západním světě, je patronem řady měst, ale i celých zemí nebo států (Gruzie, Anglie, Černá Hoera, Etiopie, Kanada, Katalánsko, Řecko, Srbsko ...)