Chřiby / Buchlovské hory (2): Okruh u Střílek
Chřiby / Buchlovské hory (2): Okruh u Střílek (06/2015)
Obec Střílky leží ve výběžku kroměřížského okresu pod pohořím Chřiby, pro které je běžně zaužívaný místní název Buchlovské hory. Zalesněné kopce se směrem od obce zvedají do výšky 500 - 550 m n. m. a tato část pohoří rozhodně není přelidněná. Krása listnatých lesů zde nejvíce vynikne brzy na jaře, kdy se začínají ukazovat světle zelené lístky buků a habrů, a pak samozřejmě na podzim, kdy jsou tady lesy nádherně barevné.
Obec Střílky vytvořila ve svém blízkém okolí naučnou stezku, ke které vydala leták s plánkem a popisem jednotlivých zastavení. Tato trasa je v terénu vyznačena tabulkami a šipkami, později se objevila i v turistických mapách: Střílky (mapy.cz/turisticka). Plánek dostanete ve Střílkách v infobudce u hřbitova, kde okružní trasa začíná a také končí. V budce měla službu ochotná a iniciativní paní, která dle našeho názoru udělá pro obec víc než kdokoliv jiný.
Barokní hřbitov ve Střílkách, to je naprostá rarita, kterou nikde jinde neuvidíte. Podrobně si o něm můžete přečíst na webových stránkách obce Obec Střílky - barokní hřbitov. Hřbitov se nachází přímo ve vesnici, jakoby na navezené terase, kterou drží mohutné obvodové zdi. Na parapetu těchto zdí jsou rozmístěny pískovcové sochy, každá z nich má svou symboliku. Na hřbitov se vchází oboustranným schodištěm. Prostoru vévodí velká kaple z pískovcových kvádrů a šindelovou střechou, pod níž je krypta majitelů stříleckého panství.
Střílecký barokní hřbitov se dochoval v původním stavu a stále plní svou funkci. Jeho majitelem je obec Střílky. V roce 2001 bohužel někdo ze hřbitova ukradl deset barokních soch, které se do dnešního dne nenašly..... Tyto sochy později nahradily jejich kopie.
O hřbitov se stará občanské sdružení Za záchranu hřbitova ve Střílkách, které je vděčné za jakoukoliv pomoc při záchraně památky. V roce 2010 byl hřbitov konečně vyhlášen národní kulturní památkou a postupně se opravuje. Stále je na něm ale vidět nedostatek financí, které by byly pro opravu potřeba.
Od hřbitova jdeme po zelené turistické značce směrem ke kopcům. Na konci obce si někdo buduje velkolepou kamennou opěrnou zeď kolem asfaltové cesty až k bývalému lomu, ve kterém má postavený dům. Turistická trasa jde po této soukromé cestě. Od lomu pokračuje zelená značka dále do kopce a naučná stezka se z ní jen na chvíli odloučí k Čertovým kamenům.
Čertovy kameny jsou tři pískovcové útvary ukryté v lese. Je tu informační tabule s údaji o jejich geologii. Podobné kameny jsou v Chřibech poměrně časté a jsou ozdobou zdejších lesů. Od Čertových kamenů se vracíme na zelenou trasu a přicházíme k rozcestí U Zeleného obrázku. A opravdu je tady svatý obrázek pověšený na stromě. Jsme ve výšce 502 m n. m. Odbočka ke zřícenině hradu Střílky je odtud už jen 0,5 km a jde se dále po modré turistické značce.
Zřícenina hradu Střílky - hrad pochází z druhé poloviny 13. století. Je doloženo, že již počátkem 16. století byl pustý a v období třicetileté války byl úmyslně rozbořen, aby se zde zabránilo usazení švédského vojska. Z hradu tady zbyly jen zbytky kamenného zdiva, které jsou nyní zakonzervovány. Z nadmořské výšky 551 m je pěkný pohled do krajiny přes kmeny vzrostlých stromů, které zde naštěstí netvoří neprůhlednou zástěnu. U hradu je naučná tabule s vyobrazením původní podoby hradu.
Od zříceniny hradu scházíme stejnou cestou na modrou a pokračujeme dál k torzu prastarého stromu s názvem Ctiborův dub, jehož stáří je odhadováno na 500 let. V lese tady tiše stojí začernalý pahýl kdysi obrovského stromu, pod kterým leží na zemi další zbytky kmene. Ke zkáze tohoto obra přispěli také místní kluci, kteří jej někdy ve 40-tých letech 20. století zapálili. Torzo stromu je chráněno jako památný strom - nejstarší strom v Chřibech. Aktualizace: v listopadu 2020 se definitivně zřítilo poslední torzo tohoto velikána, legendy Chřibů.
Od dubu se vracíme zpět po stejné trase, až narazíme na tabulku s označením naučné stezky, na kterou odbočujeme vpravo dolů z kopce po lesní cestě. Tento úsek už není značen běžným turistickým značením. Přicházíme k lesní Studánce pod hradem. Voda vytéká zpod skály a teče nejprve dřevěným korýtkem a posléze přírodním korytem. Naučná tabule informuje o mikroskopických i větších obyvatelích vodního prostředí z živočišné říše. Od studánky už scházíme zpět do obce a ke vzácnému hřbitovu, kde poblíž parkujeme auto.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda