Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Pro milovníky Chřibů nejsou Komínské skály neznámým pojmem. Jsou dobře dostupné po turistických značkách, nacházejí se nedaleko lesního penzionu na Bunči a tak na nich někdy bývá v sezóně až přelidněno. Hlavní atrakcí je menší skalisko na temeni skalnatého hřebenu. V minulosti bylo zpřístupněno ze dvou stran do skály vytesanými schody a zábradlím, neboť tehdy jeho témě sloužilo jako skvělá vyhlídka nejen na Uherskohradišťsko, ale i na druhou stranu vrchů - tam, kde se rozkládá historické město Kroměříž. Dnes bychom na vrcholu bizarního skaliska, označovaného také jako "střed Moravy," nějaké zábradlí hledali marně. Zůstaly tu jen do pískovce vytesané schody a mezi kmeny vzrostlých listnatých stromů probleskne nějaký ten sporadický výhled na výše uvedená místa. Přesto se na tento strmý vrch, převyšující své okolí až o 50 metrů, přes sezónu denně skoro "po čtyřech" vyplazí desítky zvědavých návštěvníků... aby pak odtud trochu zklamaně odcházeli! (Kromě několika Skalek a velkých balvanů dál na hřebeni zde už větší skalní útvary k vidění nejsou a pohled na mohutnou stěnu mrazového srubu, který se nabízel zdola od rozcestníku a turistického odpočívadla, je v dnešní době už také minulostí - strmá skalnatá stráň neprodyšně zarostla!)
Tyto skalní útvary ale nejsou v těchto místech jediné. Naproti chodníku na Horní Komínské skály vybíhá ze silničky pěšinka do tmavého lesa, kde jsou už od cesty vidět jakési nízké Skalky. Většina návštěvníků jim nevěnuje žádnou pozornost, což je veliká škoda! V délce asi 250 m zde totiž nad údolí Jankovického potoka vybíhá přerušovaný skalnatý pás, který je tvořen čtyřmi výraznými skalními suky. Zatímco ten první nízký skalní výchoz by nadchl leda trpaslíka, už druhý skalnatý suk je zdoben zajímavými skalními útvary, jimž dodávají na malebnosti na skále bohatě rozkošatělé kořeny buku lesního. Pěšinka nás svede do sedla a odtud prudce vystoupá k třetímu a největšímu skalnatému hřebeni. Jak na královské koruně je jeho vrchol obklopen prstencem zubatých skalních výchozů a stěn nízkých mrazových srubů. Hrubozrnným pískovcem a slepencem jsou tvořeny také velké balvany, které se válí všude kolem. Vyrytý nápis na jedné z vrcholových skal svědčí o tom, že toto místo není známé jen milovníkům chřibské přírody, ale že se sem přišel podívat i "někdo tak významný," který se domníval, že by bylo velikým hříchem nezachovat jeho jméno i dalším generacím!! (Při pohledu na tato dílka se nikdy neubráním vzpomínce na film Svatební cesta do Jiljí a slova pana Abrháma, který toto komentuje slovy: "Jména hloupých na všech sloupích!")
Naštěstí je nejkrásnější skalní útvar Dolních Komínských skal ukryt pod korunami listnatého lesa ještě asi o 70 m dál. Místo skalního suku se tu z hřebene vypíná nádherná, asi osm metrů vysoká bizarní skalní věž, rozdělená puklinami na tři bloky. Spolu dohromady mají podobu vějíře či jakési "Svaté trojice." Opravdovou kuriozitou je podoba skály z druhé strany - rub i líc skalního útvaru se téměř shodují! Nedaleko krásné skalní věže se nacházejí ve funkci jejích strážců dvě pitoreskní Skalky.
(Vážení návštěvníci, pokud někdy zavítáte na tato místa, moc pěkně Vás prosím - nechte veškeré svoje psací potřeby v klidu odpočívat na polici doma!!)