Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 40. den: Chřiby – okru cca 13 km: parkoviště Lubná - Spáčilova NS - PR Záskalí – PP a skalní vyhlídka Komínky - Kostelany a hospůdka U Jima – PP a skalní útvar Budačina – Lubná; Hulín - pivovar Záhlinice
Středa 22. 6. 2022
Spalo se skvěle, sluníčko svítí na druhou polovinu parkoviště. Ráno bylo v autě 14 stupňů. I když je venku 12 stupňů, tak to nefouká. Na sluníčko nepřejíždíme, snídáme ve stínu. Včera jsme toho moc nenachodili, už se cítíme opět plni elánu. Chystáme se na skoro 13 km dlouhý výlet. Budeme odcházet z tohoto parkoviště Lubná, tak jsme rádi, že auto je ve stínu a asi dost dlouho bude.
Jdeme téměř stále do kopce po zelené a po části Spáčilovy naučné stezky. Celá měří 15 km, není okružní a koukám, že vede různě cik cak. Na 5 tabulích jsou informace o osídlení Chřibů, o těžbě ropy i o místních přírodních poměrech. Stezka je pojmenována po Jindřichu Spáčilovi, rodákovi z nedalekých Kvasic, českému učiteli, spisovateli a amatérském archeologovi.
Jdeme listnatým lesem. Zhruba po půlhodině vcházíme do přírodní rezervace Záskalí, která se vyznačuje přirozenou bučinou, pískovcovými skalami i jednotlivými balvany. Kamenité jsou tady i cesty. Tady také rostla stará Nábělkova lípa, pod kterou rád sedával astronom a profesor kroměřížského gymnázia dr. Fr. Nábělek, který zde prováděl astronomická pozorování. Byl to on, který v rotundě Květné zahrady v Kroměříži nainstaloval Foucaultovo kyvadlo.
Lípa uschla, dnes je tam vysazena lípa nová.
Rezervaci opouštíme cca po kilometru.
Přicházíme na rozcestí Komínkovské skály. Tady je 2. zastavení Spáčilovy NS, věnované přírodní památce Komínky, kde je stejnojmenný skalní útvar, který vznikl zvětráváním v době ledové. Je to asi 40 m dlouhý pás skalek, nejvýraznější je na vrcholu hřbetu. Má přibližně 13 x 4 metry a výšku 4 metry. Na ní byly v pozdější době vysekány schůdky a vyhlídková plošinka.
Zelená značka tady končí, naučná stezka pokračuje rovně do osady Bunč. My odbočujeme po červené vlevo. Po cca 300 m (posledních cca 200 m je po kamenech do hodně prudkého kopce) přicházíme na již zmíněný vrchol Komínky se skalní vyhlídkou. Bohužel i tady neopatrní lidé umírají, jak to dokazuje pamětní deska.
Samozřejmě to tady prolézáme. Bývalo tady i zábradlí, možná řetězy, teď si musíme poradit sami. Po čtyřech to však zvládám. Nahoře na mne už čeká Ota, abych si vůbec mohla stoupnout a rozhlédnout se. Kocháme se výhledy, i když jsou trochu omezené. Okolní vzrostlé stromy brání širšímu výhledu. Přesto vidíme Kroměříž, Buchlov, Velkou Javořinu. Je tady však nádherně.
Vracíme se na rozcestí Komínské skály a ještě kousek dál, kde odbočujeme vlevo po neznačené cestě. Je jich tu spoustu, musím pečlivě sledovat mapu. Kus cesty je rozrytý od prasat, je tu i mokro, jde to však projít. Míjíme Komínkovskou studánku. Je to kamenný zastřešený domeček s kovovými dvířky. Je to jeden ze dvou hlavních pramenů Kudlovického potoka. Má mít vydatný pramen prý dobré pitné vody. I hrneček tam visí, ale nejdeme k ní. Pití máme dost.
Nejhorší je cesta, když přecházíme Kudlovický potok. I cesta se nám na chvilku ztratila, ale našli jsme ji. Pak už to bylo fajn.
U bodu záchrany KM003 přicházíme na zpevněnou cestu. To už si myslíme, že se do cíle dostaneme v pohodě. Jenže zpevněná cesta za chvíli končí a my pokračujeme po neznačené lesní cestě až do obce Kostelany. Míjíme ropný vrt a výklenkovou kapli s panenkou Marií a s upraveným odpočinkovým místem.
Měli jsme nedaleko silnice vidět torzo mostu nedokončené dálnice. Jenže nevíme, že je z něho udělaný sklad. Ten jsme viděli, jenže jsme netušili, že je to to, co hledáme. Myslíme si tedy, že ho marně hledáme, ale aspoň jsme se trochu najedli výborných třešní.
V Kostelanech je otevřená hospůdka U Jima – sice je malá, ale bezvadná, i se zastíněným venkovním posezením. Točí tady samozřejmě pivo, dokonce našeho oblíbeného přerovského Zubra grand, ale také zmrzlinu a dokonce tu i vaří. Jídlo nepotřebujeme, v tom horku hlad nemáme, stačí nám pivo. Vždyť to je tekutý chleba. Je to sice u silnice, ale provoz je nepatrný. Je nám tu dobře.
K autu to máme zhruba 5 km. Teď jsme rádi, že včera jsme byly na rozhledně na ranči, že už tam nemusíme zacházet. Zdejší pivo bylo lepší než tam točený Březňák. Tady je jeden z konců Spáčilovy NS, kousek po ní jdeme. Nemusíme aspoň po silnici. Na okraji lesa ji však opouštíme a na silnici se vracíme. Provoz sice není velký, ale už se těšíme, až ji opustíme. Sice jsme si to mohli zkrátit - odbočit po další silnici a dojít po ní k autu, ale my ještě kousek pokračujeme na cyklorozcestí Kula, kde odbočujeme po cyklo vpravo a kde se opět napojujeme na Spáčilovu NS. Je to, jak jsem říkala, vede tudy různě cik cak. My po ní už dojdeme k autu.
Ještě však míjíme přírodní památku Budačina a 4. zastavení NS. Je tu další skupina zajímavě členitých pískovcových skal. Velká skála je vysoká 12 metrů a široká 15 metrů. V ní je puklinová jeskyně dlouhá cca 5 metrů. Podle pověsti se zde ukrývali loupežníci, které vedl Ondráš a Juráš. Jednou přepadli zdejší hraběnku Alinu, obrali ji o šperky a propustili, když jim slíbila, že je neprozradí. Když je po čase vojsko zajalo, vyprosila jim milost za podmínky, že se zde usadí a budou řádně hospodařit. Tak byla založena nedaleká vesnice Alenkovice – dnes Halenkovice. Druhá zdejší skála je Malá. Na povrchu skal jsou dobře vidět voštiny - malé důlky vzniklé zvětráváním. Tady je umístěna pamětní deska, která je tichou vzpomínkou na Antonína Rozsypala, rodáka z nedalekých Kvasic, který byl umučen r. 1941 v Mauthausenu.
Za čtvrt hodiny jsme u auta. Výlet byl super, také proto, že většina cesty byla lesem, ve stínu. Samozřejmě skály to vše jen vylepšily.
Autem přejíždíme do stínu, hřejeme oběd a už směřujeme do Přerova. Samozřejmě s několika přestávkami.
U Kurovického lomu u Tlumačova má být letos otevřena rozhledna. Jen nevíme, kde přesně. Zastavujeme se v Tlumačově v infocentru, zda o ní něco neví. Kupodivu ještě v 16,20 mají otevřeno. Rozhledna bude otevřena prý až v srpnu a je to k ní pěšky 2 km. To raději počkáme, až hude zcela hotova. Tolik času dnes už nemáme.
Zastavujeme se aspoň v Hulíně v pivovaru Záhlinice. První pivovar zde byl postaven r. 1895. Jeho pivo chutnalo. A pivovar se stal i centrem společenského života. R. 1900 byla vybudována velká a moderní sladovna, protože v okolí se pěstoval prý ten nejkvalitnější sladovnický ječmen. Slad se tam nepřestal vyrábět. Ale výroba piva byla r. 1921 ukončena a r. 1924 byl pivovar zrušen. A samozřejmě chátral.
R. 2005 chátrající pivovar a funkční sladovnu koupila společnost Raven Trading s.r.o.. Prostory rekonstruovali, r. 2010 slavnostně otevřeli pivovarské sklepy, r. 2015 byly vysvěceny varny. Tam byl umístěn i zvon od zvonařů rodiny Ditrichů z Brodku u Přerova. Však to je vyhlášené zvonařství a v Brodku v parku u kostela je unikátní zvonkohra z r. 2000, která se skládá z 22 zvonů. Jsou zavěšeny na kovové konstrukci, která má také tvar zvonu. Ale to jsem se dostala trochu někam jinam a do jiné doby – byly jsme tam na Silvestra r. 2014.
R. 2005 chátrající pivovar a funkční sladovnu koupila společnost Raven Trading s.r.o.. Prostory rekonstruovali, r. 2010 slavnostně otevřeli pivovarské sklepy, r. 2015 byly vysvěceny varny. Tam byl umístěn i zvon od zvonařů rodiny Ditrichů z Brodku u Přerova. Však to je vyhlášené zvonařství a v Brodku v parku u kostela je unikátní zvonkohra z r. 2000, která se skládá z 22 zvonů. Jsou zavěšeny na kovové konstrukci, která má také tvar zvonu. Ale to jsem se dostala trochu někam jinam a do jiné doby – byly jsme tam na Silvestra r. 2014.
Provoz dnešního pivovaru byl zahájen v červnu 2016 a navázal zde tak na tradici vaření piva z 19. století. Dokonce ležák pojmenovali Hospodář – tak se přezdívalo zdejšímu rodákovi Františku Skopalíkovi, který se tehdy zasloužil o vznik prvního zdejšího pivovaru.
Již o rok později - r. 2017 se pivovar stal dvojnásobným držitelem ocenění Zlatá pivní pečeť.
Dnes je pivovar už zavřený, ale pivo prodávají v nedalekém hostinci U čápa. Mají i petky, kupujeme pět litrovek, ty se budou hodit.
Původně jsme měli v plánu zastavit se v Rymicích, kde je skanzen - ukázka typické hanácké vesnice i s chaloupkami s doškovou střechou. Je tam i větrný mlýn. Jenže teploměr stále ještě ukazuje 30 stupňů a my se už těšíme do Přerova. Zastávku rušíme, vždyť sem jezdíme často, tak není problém sem zajet.
Po páté přijíždíme do Přerova, kde budeme pár dnů odpočívat. Nyní sedíme pod pergolou ve stínu, popíjíme dovezené pivo a povídáme si. Když se ochladilo, pokračujeme doma. Vždy si máme co říct. Spát jdeme samozřejmě dlouho. Jen se děsím toho horka v podkroví. A spát v autě nás Heda nechce nechat.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.185, 17.367)
Poslední aktualizace: 22.11.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kostelany
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 40. den: Chřiby – okru cca 13 km: parkoviště Lubná - Spáčilova NS - PR Záskalí – PP a skalní vyhlídka Komínky - Kostelany a hospůdka U Jima – PP a skalní útvar Budačina – Lubná; Hulín - pivovar Záhlinice
Zadní Komínky
Skalní útvar
Sestávají ze dvou skalnatých hrbů a přivede nás k nim zřetelná pěšina, která pokračuje od hlavních Komínských skal směrem na východ. Na první suk narazíme asi po sto metrech chůze. Tady sestoupíme do malého sedélka a před sebou vidíme návrší „načančané“ skalkami a balvany.
Z jeho středu se ke korunám lesních stromů vypíná ústřední (leč poněkud nevzhledné) skalisko dosahující…
0.6km
více »
Komínky - skály ve "středu Moravy"
Skalní útvar
Zdálo by se, jako bych se při mých návštěvách známých i neznámých chřibských skal „hlavním“ Komínským skálám cilevědomě vyhýbal, ale není to pravda. Já na nich v pradávné historii mého mládí (asi v pětadvaceti let…
0.6km
více »
Chřiby - Dolní Komínské skály
Skalní útvar
Pro milovníky Chřibů nejsou Komínské skály neznámým pojmem. Jsou dobře dostupné po turistických značkách, nacházejí se nedaleko lesního penzionu na Bunči a tak na nich někdy bývá v sezóně až přelidněno. Hlavní a…
0.6km
více »
Přední Komínky
Skalní útvar
Hlavní Komínské skály nejsou jedináčkem – na západě i na východě se v lese ukrývají jejich poněkud vzdálenější sourozenci.
Směrem na západ leží Přední Komínky (též Dolní Komínské skály), které se z terénu vypínají přibližně o padesát výškových metrů níž. Vyznačená turistická odbočka k nim nevede, ale najít je záležitostí velmi snadnou: naproti strmě stoupajícímu chodníku k…
0.6km
více »
Z Jankovic na Bunč, skály pod Jílovou a Komínky
Cestopisy
Na ikonkách skal táhnoucích se v těsné blízkosti Bunče na vrchu Jílová spočinul můj zrak na mapách.cz už mnohokrát se zalíbením. Jenže abych konečně přestal oči „cigánit“ pohledem na monitor a ukázal jim skalní útvary v reálu, uplynul nějaký ten čas.
Až přišlo září roku 2021, kdy jsem za nimi podnikl první výpravu. Ta se bohužel kvůli zásahu Vyšší moci nezdařila (viz můj…
1.5km
více »
Skály pod Jílovou
Skalní útvar
Na přerušovaném páse skal táhnoucím se v těsné blízkosti chřibského Bunče spočinul můj zrak na mapách.cz už mnohokrát se zalíbením. Jenže abych konečně přestal oči balamutit pohledem na monitor a ukázal jim ty ska…
1.5km
více »
O přírodní rezervaci Záskalí
Přírodní památka
Pokud zamíříte z rozcestí pod Komínskými skálami po zeleně značené tur.trase směrem na východ do Kudlovické doliny, ocitnete se zhruba po dvaceti minutách chůze pod zalesněným hřebenem tvořeným soustavou skalnatýc…
1.5km
více »
Z Komínských skal na Bunč a do Salaše
Cestopisy
Po hodně opožděné polední přestávce pod Komínkami - kdy při svačině koukám na ty davy, šplhající se po stezce nahoru ku hlavnímu skalnímu útvaru - vstávám a vydávám se do lesa přesně na opačnou stranu. Do tmavé…
1.5km
více »
Bunč
Rekreační oblast
Vydáte-li se jihozápadním směrem od města Otrokovice, dostanete se k místu, zvanému Bunč. Jedná se o hojně navštěvované turistické místo a zároveň výbornou rekreační oblast. Ideální pro…
1.6km
více »
Srpen 21 v Kroměříži (Bunč, Brdo, Salaš) – pt. 1
Cestopisy
14.8.2021
Půlka srpna, to je takřka tradiční termín školního cyklistického zájezdu, kterému interně mezi známými říkáme s učitelkama, ačkoliv paradoxně je těch učitelek mezi zájezdníky čím…
1.6km
více »
Po nedokončené Baťově dálnici přes Chřiby
Tipy na výlet
Výchozím bodem je autobusová zastávka ve Střílkách. Bezbarvá směrovka nás navede k východišti zelené pěší trasy u vzácného barokního hřbitova a po ní se vydáme severně do obce Zástřizly, dáme se vpravo a asi po 40…
1.6km
více »
Chřiby - krásné lesy a daleké výhledy
Tipy na výlet
Start tohoto turistického pěšího výletu je u Lesního penzionu Bunč nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Hned u parkoviště si prohlédňete pomník padlých partyzánů z oddílu Olga, který na Chřibech operoval koncem války…
1.7km
více »
Turistické rozcestí Bunč - turistická chata
Rozcestí
Patří mezi nejvýznamnější a turisticky nejnavštěvovanější místa přírodního parku Chřiby. Směrovník se nachází při silnici ze Zdounek do obce Modrá ve výrazném sedle na vrcholu hřebene. Od…
1.7km
více »
Bunč - zvonička
Zvonice
Zvonička se nachází u křižovaky lesních silnic v těsné blízkosti letoviska Bunč. Původní zvonička zde byla postavena v roce 1932 tehdejšími členy Klubu československých turistů. Zdejší hajný zde třikrát denně vyzváněl - ráno, v poledne a večer pro lesní dělníky a pochopitelně i turisty, kteří se nacházeli v blízkosti Bunče, aby měli pojem o čase. Koncem války byl z ní odcizen zvon a později …
1.7km
více »
Přes Buchlovské hory ( Retro 1986)
Cestopisy
Když se to u nás na Valachoch přežene s konzumací nápojů ve valašské národní disciplíně - ( slivovica, pivo a víno), tak potom člověk na druhý den říká, že mu v hlavě hučí jak v " Buchlovských ho…
1.7km
více »
Chřiby - Tvarůžek u Bunče
Skalní útvar
Pokud se vydáte po červené turistické značce z Bunče k nové rozhledně na Brdu, čeká vás tady v současné době strastiplné stoupání. Trasa sice nestoupá do blízkého sedélka mezi vrchem Tvarůžkem vlevo a bezejmennou…
2km
více »
Turistické rozcestí Bunč
Rozcestí
Nachází se na hlavním hřebeni, 0,5 km západně od letoviska Bunč. Prochází tudy chřibská magistrála - červeně značená turstická cesta vedoucí z Napajedel přes hrad Buchov do Bohuslavic. Dále…
2.1km
více »
Chřiby - Jeřabčina u Bunče
Skalní útvar
Skalisko Jeřabčiny bývalo v minulosti velikým turistickým magnetem pro návštěvníky letoviska na Bunči. V 80.letech minulého století byl totiž hustý les v jejím okolí vykácen. Bělostná skála se stala pro turist…
2.2km
více »
Procházka obcí Kostelany a návštěva ranče
Cestopisy
Ne vždy se naplánovaný výlet vydaří k plné spokojenosti a na vině přitom vůbec nemusí být počasí...
Jednu červencovou sobotu jsme neměli nic naplánované, jenže venku bylo tak hezky, že jsme neodolali a vyrazili alespoň na návštěvu westernového městečka v chřibských Kostelanech, kterou jsme už léta letoucí stále odkládali.
Vzdušnou čarou by to ze Zlína nebylo až tak daleko, my…
2.5km
více »
Z Komínků přes Budačinu do Halenkovic
Cestopisy
Těm, kdo četli mé dřívější cestopisy o toulkách po známých i neznámých chřibských skalách, možná připadá, jako bych se při nich „hlavním“ Komínským skálám cilevědomě vyhýbal, ale není tomu tak.
Já na nich kdysi dá…
2.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Chřiby - studánka U Lvích hlav
Studánka
Při turistických putováních po horách či kopcích může být zvláště za horkých letních dnů každé setkání se studánkou momentem, který našim znaveným tělům vrací chuť do života a dodává sílu k další cestě. Takových…
2.7km
více »
Mostní pilíře Na Salárně
Most
Pozůstatek budování "dálnice Západ-východ", která měla vést z Čech přes Moravu a Slovensko na Podkarpatskou Rus. Stavba byla plánována již před druhou světovou válkou. O její výstavbě rozhodla československá vláda v listopadu 1938 a 2. května 1939 byly zahájeny stavební práce. Stavba je často mylně považována za "Hitlerovu dálnici", ale jedná se o československý projekt, který…
2.8km
více »
Chřiby - nedokončený most Baťovy dálnice
Most
Při cestě z Bunče na rozhledu Brdo bude nejeden poutník překvapen pohledem na podivnou betonovou stavbu, nacházející se přibližně po 1.5 km chůze mezi stromy vlevo u cesty. Mohutné betonové pilíře navodí myšlenku …
2.9km
více »
Za skalním tajemstvím Kudlovické doliny II
Cestopisy
Od okamžiku, kdy se mi díky nově vyznačené žluté turistické trase - (spácháno nadšenci z Košíků) - odhalil pohled na dosud neznámé skalní útvary v levé části Kudlovické doliny, snil jsem o další výpravě do těchto…
3.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Chřiby - Budačina
Skalní útvar
V Itálii vedou všechny cesty do Říma. V moravských Chřibech na Bunč. Ve východní části tohoto pohoří je pak důležitá křižovatka cest pod pověstmi opředeným skaliskem Budačina. Je ale nutno dodat, že se tu kříží…
3.1km
více »
Budačina
Zajímavost
Budačina je starý, ale velice působivý skalní útvar s malou pseukrasovou jeskyní, který byl vytvořený kvarterní denudací. V roce 1966 byl vyhlášen chráněným přírodním útvarem.
Pískovcové…
3.5km
více »
Brdo
Vrchol
Přesně na hranici okresů Kroměříž a Uherské Hradiště se nachází oblast Chřiby a Brdo je právě jejich nejvyšším vrchem. Dosahuje výšky 587 metrů nad mořem a těší se velkému turistickému zájmu. A nejen …
4.4km
více »
Rozhledna Brdo na Chřibech
Rozhledna
Nově otevřená (od roku 2004) 24 m vysoká kamenná rozhledna nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Přístupná po dohovoru v lesním penzionu Bunč (asi 4 km). Vstupné 20 Kč, rodinné 50 Kč. Výhled na Hanou a na Chřiby. Na Hrad Buchlov . Občerstvení v penzionu Bunč celoročně.
4.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
výlet k rozhľadni Brdo
Rozhledna
Cieľom nášho výletu bol najvyšší vrchol Chříbu Brdo, ktorého výška je 587 m. n. m. a od roku 2004 tu stojí 24 metrov vysoká kamenná rozhľadňa, ktorej vyhliadková plošina je vo výške 21 metrov. Tento náš výlet zač…
4.6km
více »