Loading...
V malebném moravském pohoříčku Chřiby najdete spoustu zajímavých rozcestí, ale tohle určitě patří k nejznámějším. Nachází se vysoko sedle na druhém hlavním hřebeni, protíná jej silnička spojující Koryčany s Vřesovicemi a Osvětimany a lesní cesty se dvěma turistickými trasami.
Díky žlutému značení odsud není daleko zajímavá zřícenina Cimburku, takže mototuristé nehlídané parkoviště u rozcestí využívají k odstavení svých čtyřkolových miláčků. Cesta lemovaná červenými značkami zvědavce zavede směrem na východ ke studánce U mísy a bizarním skaliskům Kozel a Kazatelna. Pokud chtějí prozkoumat druhou, jižní stranu „hor“, čeká je pochod k přírodní rezervaci Moravanské louky a po výměně značení za modré i nedaleká Koryčanská kaple či Rozštípená skála.
A jak tohle rozcestí ke svému jménu přišlo? Vypráví se, že tudy v roce 1344 projížděla na cestě do Rajhradu choť Dětřicha ze Světlova s malým, sotva dvouletým synkem a byla přepadena loupežníky. Manželka rytíře i doprovod byli lotry zavražděni a po jejich hrůzném řádění zůstal naživu jen chlapeček. Našel a ujal se ho poustevník jménem Ivan z nedaleké Hory svatého Klimenta. Když chlapec vyrostl, dal jej majitel Cimburka markrabě Jan Jindřich studovat na kněze. Díky poustevníku Ivanovi pak došlo po dlouhých dvaceti letech i k setkání otce Dětřicha se synem.
Na památku události zde lidé na kmen buku pověsili litinový krucifix a místu se začalo říkat U křížku.
Ukradený (!) litinový kříž byl v roce 2014 členy Expedice Chřiby nahrazen novým.