Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Drtivá většina bizarních skalních útvarů na Moravě a ve Slezsku prý vděčí za svoji podobu mocnostem pekelným. Vyjímkou, potvrzující pravidlo, jsou Venušiny misky v Rychlebských horách, které obýval zvláštní národ Venušiných lidiček. Spatřen lidskými zraky mohl být jen za nocí, kdy si zde jeho maličtí obyvatelé ve skalních mísách vařili jídlo a ty obzvláště veliké dutiny s vodou jim sloužily za skalní vany. Možná to málokdo z vás čtenářů ví, ale také v moravských Chřibech existuje podobné místo. Skládá se ze tří vzájemně oddělených skalních útvarů a podle největšího z nich se nazývá Trpasličím městem. Tady bych rád podotkl, že tato lokalita se může právem honosit také přídomkem "nekrásnější pískovcové skály na Moravě a ve Slezsku" - (tak úžasně pitoreskní skály jsem při svých toulkách zatím nikde jinde neviděl) - a jsou to skály na celém zmiňovaném území ty absolutně nejděravější! Je moc dobře, že k nim není vyznačena žádná turistická trasa a tudíž k nim neproudí davy obdivovatelů... (Podle mých zkušeností totiž nemá určité procento z nich kladný vztah k ochraně přírody!) Proto jen trochu mlhavě prozradím, že se tato lokalita nachází blízko Čertových skal u Osvětiman a leží několik set metrů na jihozápad od nich. Skály - no ony jsou to spíše skalky, jsou rozhozeny v pásu za sebou. Terén je ale přístupný všem věkovým kategoriím opravdových milovníků přírody a tak věřím, že ti si sem cestu určitě najdou sami.
Jako první zajímavý útvar směrem od "Čertovek" míjíme fantastický tor zvaný případně Gorilou. Je proděravěn množstvím kulovitých dutin, z nichž ty - v pásu za sebou, vytvarovaly čelist a vlivem selektivního zvětrávání pískovců dostal celý skalní útvar dokonalou podobu hlavy opice. V blízkosti tohoto "zvířete" se nachází velká ukloněná stěna mrazového srubu, která je proděravělá takovým množstvím otvůrků, dutin a velikých i průchozích) otvorů, že by je všechny nespočítal snad ani student matematické fakulty! Na horní ploše mrazového srubu je vztyčena nízká skalní nádstavba, připomínající stůl. Skoro všechny ty "doury," které jím skrz naskrz procházejí, působí na první pohled jaksi nepatřičně: člověk jen horko těžko dokáže uvěřit, že i toto dokázala vytvořit Matka Příroda SAMA! Přijatelnější verzí je, že si toto bizarní obydlí ve skalách skutečně vyhloubil národ dosud neznámých chřibských trpaslíků! Tento velký, skrz naskrz perforovaný, mrazový srub je tím pravým Trpasličím městem a Stůl na jeho vrcholu může někomu připomenout miniaturu Psích kostelů, známou z východních Čech.
Součástí Trpasličího města je i stěna mrazového srubu, vykukujícího nad hranu srázu asi 100 m na jih odtud a odděleného od hlavních Skalek lesní cestou. Jeho nejzajímavějším skalním útvarem je půvabná skalní polověž. Při pohledu na ni od skalního úpatí snadno pochopíme, proč právě ona dostala od znalců Chřibů název Tlama. Z profilu ale připomíná díky dokonalému pásmu průchozích dutin při jejím vrcholu spíše obyvatele mořských pláží Nového světa - rypouše sloního. (Rád bych tyto nádherné skalky představil v daleko působivějších superlativech... ale líp už bohužel psát neumím, a tak mi nezbývá. než doufat, že více než fádní popis čtenáře osloví obrázky v mojí Fotogalerii...)