Chýnovský zámek
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
O místě, kde dnes stojí město Chýnov, píše již kronikář Kosmas, který uvádí, že zde koncem desátého století našeho letopočtu měli strážní hrad Slavníkovci. Až o něco později (ve třináctém století) zde byl vystavěn gotický hrad, který byl v letech 1729 a 1730 přestavěn na barokní zámek, který obklopuje velká anglická zahrada. Krom zámku zde najdeme i Kostel Nejsvětější Trojice, který byl vystavěn v letech 1667 až 1670 v gotickém slohu. Do součastné barokní podoby byl přestavěn v roce 1727.
Na nádvoří zdejšího zámku najdeme kamenný stůl o kterém se povídá legenda, že u něj jedl Jan Žižka. Údajně chtěl Žižka napadnout zdejší zámek (tehdy ještě gotický hrad), ale ušetřil ho. Prý proto, že ve zdejším kláštěře byla řeholnicí jeho sestra. Legend o zámku je vícero. Jedna z nich je dokonce o bitvě na Bílé hoře. Povídá se, že před touto bitvou byla vidět krev na zdech chýnovského zámku. Jaroslav Wimmer ve své knize o zdejších pověstech o této legendě přímo píše (cituji): "O zvláštním, nevysvětlitelném jevu vypráví pověst z doby pobělohorské. Podle ní se krátce před nešťastnou bitvou na Bílé hoře začaly zdi chýnovského zámku potit krví. Podle očitých svědků krev kapala i z nábytku, ze stolů a židlí. Podobný jev se pak už nikdy neopakoval."
V Chýnově se narodil 6. listopadu 1872 sochař, grafik, architekt, symbolista, mystik, křesťan i orientalista František Bílek, který zde 13. října 1941 i zemřel a je pohřben na zdejším hřbitově. František Bílek byl člověk velice věřící (asi již od šesti let dělat ministranta) , avšak rozešel se s Katolickou církví a v roce 1920 vstoupil do tehdejší Církve československé - dnes se jmenuje Církev československá husitská. Tato církev ho považovala za svého oficiálního umělce.
KUDY KAM?
Pojedete-li po silnici od Prahy, tak se vydáte směrem na České Budějovice. Asi po 90 kilometrech dojedete na obchvat před Táborem a tam odbočíte směrem na Pelhřimov, Jihlavu, Brno. Asi po deseti kilometrech dojedete do obce Chýnov.
Pojedete-li od Českých Budějovic, tak se vydáte po silnici České Budějovice - Tábor - Praha. Projedete městem Veselí nad Lužnicí a městem Soběslav. Po několika minutách dojedete do obce Planá nad Lužnicí a tam odbočíte směr na Chýnov, Pelhřimov a Jihlavu. Asi po deseti kilometrech dojedete do Chýnova.
Pojedete-li od Brna, tak se vydáte po nechvalně proslulé dálnici D1 směr Brno - Praha a u Humpolce odbočíte na Pelhřimov. Z Pelhřimova se vydáte směrem na Tábor a po několika minutách dojedete do obce Chýnov.
Od Prahy vlakem:
Vlakem se vydáte po trati Praha - Tábor - České Budějovice. Na nádraží v Táboře přestoupíte na osobní vlak Tábor - Pelhřimov - Jihlava. Pojedete jen několik minut a dojedete do obce Chýnov.
Od Českých Budějovic vlakem:
Pojedete-li vlakem od Českých Budějovic, tak se vydáte po trati České Budějovice - Tábor - Praha a na nádraží v Táboře přestoupíte na směr Chýnov - Pelhřimov - Jihlava. Do Chýnova dojedete asi za deset minut.
Od Brna vlakem:
Vlakem se vydáte po trati Brno - Jihlava - Pelhřimov - Tábor (musíte použít osobní vlak, protože rychlík v obci Chýnov nezastavuje).