Děčínský zámek - nádherný monument Děčína
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Děčínský zámek – nádherný monument Děčína.
Zámek v Děčíně, který ční na vysoké skále nad řekou Labe, vlastně nad soutokem Labe a Ploučnice přitahuje oči všech,kteří toto město navštíví.Je to opravdu majestát nádherný,krásný,dole řeka, po ním plují sem tam parníky a jiné lodě,člověk nemůže od té podívané utrhnout oči. A na protější skále minizámeček - Pastýřská stěna jak nám vyprávěla průvodkyně na zámku, že si jej postavily podmokelčané aby taky měli aspoň malý zámeček,když ho mají děčínští…….obojí je krásné panorama, zkrátka pastva pro oči.Té krásy má člověk plnou duši……………
A tak jsme se zas po čase vypravily s kamarádkou do Děčína na výlet.Bylo krásné počasí,i když jsme ráno trochu zmokly,ale pak se vyčasilo a už místy slunce pražilo natolik,aby nám připomenulo, že je léto a že se ujalo své vlády.
Památky v Podmoklech jsme si prohlédly, i ZOO a tak jsme zamířily k zámku,abychom si prohlédly jeho prostory.Pokračovaly jsme dál podél Labe, vedle restaurace „U přístavu“, naproti přes silnici trochu výš čněl dům „Sedmé nebe“ a já si vždy myslela že nebe je jen jedno,asi jsem se mýlila a pokračovaly dál a na druhé straně silnice byla další restaurace honosná,krásná s názvem „U mostu“ a to už jsme došly k mostu a pokračovaly přes něj až jsme došly k Zámecké ulici,kterou jsme zabočily k zámku,byla tu Galerie a pomalu stoupaly vzhůru.Vítala nás po straně Růžová zahrada s Glorietem,ale my si šly zakoupit vstupenku a zjistit kdy začíná prohlídka.Byla za chvíli a tak jsme si prohlédly nádvoří, dva staré stromy-které zůstaly nepoškozeny z doby,kdy tu sídlily na zámku sovětští vojáci,(potvrdila průvodkyně) jeden byl tis a ten druhý,to jsem nepoznala….
Po chvíli začala prohlídka přízemím zámku,tam se nesmělo fotit,posléze 1.patrem, kaplí z nádvoří a k prohlídce patřila i muzejní expozice,která je pobočkou Oblastního muzea v Děčíně.
Zámek se vskutku dočkal velkých změn od doby kdy tu sídlila sovětská vojska.Tehdy,kdy jej opustila sovětská armáda jsem tu byla,zámek byl otevřen na krátkou dobu,aby se lidé „pokochaly“ v jakém stavu nám jej zanechala - byl to děs a hrůza!
A nyní? Nedivím se podle průvodkyně že se do něj dalo již 600 milionů Kč a ještě zdaleka není jeho oprava skončena.
Zámek - původně tvrz, později hrad byl kdysi majetkem několika rodů, posledním z nich byl rod Thunů.Také jej navštívilo spousta význačných osobností,mezi nimi jen vzpomenu Fryderyka Chopina, který zde na zámku zkomponoval známý valčík - Děčínský.
O děčínské provincii se začíná psát poprvé v r.993, později r.1128 je zmiňováno již hradiště, to bylo dřevěné a ve 13.století se hradiště přestavělo na kamenný hrad.Tehdy zde vládl mocný rod Vartenberků.Hrad se dělil na horní a dolní.Později ve 2.polovině 16.století hrad vlastnil saský rod rytířů z Bünau,kteří jej postupně nechali přestavět na zámek.
Dnešní podoba zámku je dílem posledních majitelů zámku a to hraběcího rodu Thun-Hohenstein, který zde vládl od r.1628 – 1932. Příslušníci rodu zastávali dost významné role jak v politice tak v církvi.
V 17.století byla založena nová přístupová cesta – Dlouhá jízda,podle které byla založena Růžová zahrada a z druhé strany areál jízdárny.Thunové tak chtěli demonstrovat své bohatství a vlivné postavení rodu.Pod zámkem byl postaven Kostel Povýšení sv.Kříže.Další přestavba zámku byla v letech 1786 – 1803,kdy zámek dostal barokně-klasicistní podobu a tu má až dodnes.
Zámek se stal v 19.stoletím významným dějištěm kulturního a politického života.Setkaly se tu osobnosti jako císař František Josef I., Bedřich Vilém IV.,Bedřich August II., a také sem často jezdil arcivévoda František Ferdinand ďEste, který podlehl sarajevskému atentátu a jenž byl s Thuny spřízněn. Po jeho smrti byly jeho děti na zámku vychovány.
V r.1932 se Thunové ocitli ve finanční tísni a tak museli zámek prodat československému státu,který jej použil na kasárna.A tak se tady vystřídalo spousta armád a naposledy jak jsem již podotkla v letech 1968 – 1991 tu byla armáda sovětská.V r.1991 město Děčín zámek získalo a začala jeho postupná rekonstrukce a trvá dodnes.V dnešní době se opravuje jižní křídlo zámku a rekultivují se zahrady a park.
Zámek dnes patří mezi nejnavštěvovanější památkové objekty ústeckého kraje.