Dobré Pole
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Dobré Pole je malou zemědělskou obcí s 390 obyvateli a najdeme ji v blízkosti hranice s Rakouskem, jižním směrem od vodního díla Nové Mlýny a západním směrem od města Mikulov. Obec se rozkládá na levém břehu Polního potoka a kolem západního okraje obce protéká bezejmenný potok, jež jihozápadně od Dobrého Pole ústí do Polního potoka. U severního a jižního okraje obce je malý rybník. Kolem rybníka u jižního okraje Dobrého Pole bylo vyhlášeno chráněné území přírodní rezervace Slanisko - Dobré Pole. Rezervaci tvoří vodní plocha rybníka a přilehlá louka s výskytem chráněných druhů slanomilných rostlin a vzácných druhů slanomilného hmyzu. V nedalekém okolí obce jsou vinice a jižně od obce je několik vinných sklípků. Kolem jižního okraje Dobrého Pole vede železniční trať na trase Znojmo - Mikulov. Jižním směrem od obce procházejí značené cyklistické trasy a to Mikulovská, Moravská vinná, Česko-rakouská příhraniční cesta a Greenways Praha - Vídeň.
Historie
Obec byla založena v polovině 13. století. První písemná zmínka o Dobrém Poli je z roku 1350 a byla součástí drnholeckého panství. Dominantou obce je raně barokní kostel svaté Cecilie z druhé poloviny 17. století. V roce 1852 byl kostel rozšířen o sakristii. Dále najdeme v obci sochy svatého Jana Nepomuckého a svatého Floriana, kříž zhotovený v roce 1835 a v poli malou kapličku. V roce 2006 byl v obci postaven nový dřevěný kříž.
Fotogalerie
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 88 B2
kostel sv. Cecílie
socha sv. Jana Nepomuckého
kaplička
První zmínka o objektu 1350
Dle původního názvu Gutenfeld, které bylo později změněno na Gutfjeldov se domníváme, že obec byla založena německými kolonisty, někdy kolem roku 1330. První písemná zmínka se nám dochovala z roku 1350, kdy je Dobré Pole v majetku drnholeckého panství s nímž tedy sdílí i další majitele. Zde zůstává až do roku 1848, kdy spadá pod okres Mikulov. Po zrušení tohoto okresu se stává roku 1960 okresem Břeclav. Kolem roku 1450 ves pustne a je znovu obnovena až roku 1570, kdy sem přichází charvátské obyvatelstvo, které prchá ze své domoviny před tureckými vojsky. V obci se nalézá kostel sv. Cecílie, který se nachází na místě starší kaple, která byla vystavěna na přelomu gotiky a renesance. Nynější kostel je z 18. století. Dále zde nalezneme na návsi sochu sv. Jana Nepomuckého. Obec se nachází poblíž státní hranice s Rakouskem mimo turistické značení. Nejsnadnější přístup do obce je po silnici z Novosedel, či Březí.