Dobruška a její širší okolí
Dobruška je druhým největším městem v okrese Rychnov nad Kněžnou, v Královéhradeckém kraji. Leží v podhůří Orlických hor v údolí Zlatého potoka a má necelých 7 tisíc obyvatel. Město proslavil hlavně nejslavnější román Aloise Jiráska, F. L. Věk. Právě tady se totiž narodil národní buditel František Vladislav Hek, který se stal předlohou pro Jiráskovu postavu F. L. Věka. První zmínka o městě je ze 14. století, kdy bylo město osvobozeno od roboty a smělo vařit pivo. O chvíli později byla jedním z hlavních center Podorlicka, největšího rozmachu zažila za vlády majitelů nedalekého opočenského panství, Trčků z Lípy (od konce 15. století do 1618). Útlum naopak nastal po odtržení Kladska a Slezska od rakousko-uherské monarchie v 18. století, město se tou dobou stalo spíše nevýznamným příhraničním městem.
Z turisticky zajímavých míst ve městě zmíníme hlavní náměstí F. L. Věka, na kterém stojí renesanční radnice z 16. století, s 45 metrů vysokou věží. V radnici je expozice věnovaná malíři Františku Kupkovi, rodákovi z nedalekého Opočna, který v Dobrušce prožil své mládí a vytvořil zde svá nejranější díla. Další radniční expozice se zas věnuje hrdelnímu právu, až do 2. poloviny 18. století v budově totiž sídlil hrdelní soud. Uvidíte tu tak sbírku popravčích a mučících nástrojů. Minulost budovy jako hrdelního soudu připomíná také zvonek nad schodištěm. Jeho zvuk totiž provázel odsouzené na popravu. Z ochozu radniční věže se zas naskýtá krásný výhled na nedaleké Orlické hory. Před Radnicí pak stojí socha F. L. Věka z 20. století a mariánský sloup z 18. století. Na domě č. 17 je pamětní deska, která připomíná, že právě zde byl Hekův kupecký krám.
Kousek od náměstí stojí rodný dům F. V. Heka. Je krásnou ukázkou městské roubené architektury a uvnitř je k vidění stálá expozice věnovaná osobnosti Heka, jak románového, tak filmového. Ve městě ale uvidíte i další městské roubené domy. Je tu dále vlastivědné muzeum nacházející se v budově bývalého rabínského domu. Jeho expozice se věnují významným zdejším osobnostem, minulosti města i historii zdejší židovské obce. Součástí muzea je i unikátní památka – židovská očistná rituální lázeň, které se říká mikve. Zdejší židovskou komunitu pak připomíná také židovský hřbitov, jehož nejstarší náhrobek pochází už ze 17. století. Navštívit můžete také dobrušský pivovar, který vaří piva jako Rampušák, F. L. Věk nebo Muderlant. Do pivovaru i sladovny je možné si domluvit skupinovou exkurzi i s ochutnávkou.
Máte-li cestu do Dobrušky, určitě zamiřte i na další zajímavá míst v jejím širším okolí. Podrobný průvodce po celém širším okolí Dobrušky si pak můžete přečíst http://cestyposvete.cz/dobruska.html .