Dolní Dunajovice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Dolní Dunajovice jsou největší vinařskou obcí u nás s 1720 obyvateli a najdeme ji Jižním směrem od vodního díla Nové Mlýny, v blízkosti hranice s Rakouskem a severozápadním směrem od Mikulova. Obec se rozkládá v prostoru mezi Dunajovickou pahorkatinou a Pavlovskými vrchy. Stráně Dunajovické pahorkatiny se zvedjí západním směrem nad obcí a na nich jsou rozlehlé vinice. Vrcholky této pahorkatiny jsou národní přírodní památkou Dunajovické kopce a tvoří ji několik izolovaných lokalit se stepními rostlinami, jež jsou obklopeny vinicemi. Východním směrem nedaleko obce prochází silnice spojující Brno a Mikulov.
Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1183 a byla součástí majetku dolnokounického kláštera. V roce 1580 byly Dunajovice povýšeny na městečko. Dominantou obce je barokní kostel svatého Jiljí pocházející z roku 1760. Kostel má gotické jádro a dnešní podoba je po přestavbě v 19. století. V interiéru kostela se dochovaly cenné barokní obrazy od malíře J.Sterna. V sousedství kostela stojí barokní fara z 18. století. V Dolních Dunajovicích se dochoval soubor původních venkovských domů s barokními štíty či se žudrem. Nejzajímavější památkou v obci je pranýř z 18. století, a najdeme jej nedaleko kostela. V obci stojí několik soch a to svatého Floriána z roku 1775, svatého Jana Nepomuckého z počátku 19. století a sousoší svatého Cyrila a Metoděje z roku 1850. V Dolních Dunajovicích je malé muzeum zdejšího významného rodáka a to prvního rakouského prezidenta doktora K. Rennera ( 1870-1950).
Fotogalerie
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 88 B3
Kostel sv. Jiljí (1804)
barokní fara
pranýř
archeologická lokalita (nález kostrových hrobů)
barokní venkovská architektura
První zmínka o objektu 1173
Vlastní osídlování oblasti je, dle nálezů archeologů, položeno do předvelkomoravského období. Toto dokazují i nálezy 18 kostrových hrobů, kde byly nalezeny bronzové šperky. Další nálezy prokázaly pobyt člověka v 8. století. Založení obce však není možné přesně vystopovat. Dle některých pramenů zde kolem roku 1000 stával již dřevěný kostelík. Ves zakládají patrně němečtí přistěhovalci. První písemné zprávy máme o obci z roku 1173, kdy je patrně v majetku zábrdovického kláštera. Roku 1245 je udávána pod názvem Danowitz. Kolem roku 1320 byla ves prodána Jindřichu z Lichtenštejna. Nevíme přesně jak dlouho, ale jistě jen po krátkou dobu drží také Dolní Dunajovice, které jsou v této době nazývány Unter Tanovitz, také hrabě František z Thurnu a Valssasina a patrně v této době je také ves povýšena na městečko. Konce 16. století, tedy kolem roku 1582 se ves dostává do držení Tiefenbachů, kteří jako součást drnholeckého panství drží Dolní Dunajovice až do roku 1850, kdy spadá do mikulovského okresu, který se roku 160 mění v okres břeclavský. Mezi památky můžeme zcela jistě na prvním místě započítat kostel sv. Jiljí, který byl vystavěn kolem roku 1530 na místě mnohem staršího dřevěného z roku 1000. Tento kostel byl od roku 1039 povinován desátky staroboleslavskému klášteru a teprve roku 1276 spadá pod klášter v Dolních Kounicích. Následně je nový kostel upravován a roku 1711 je přistavěna i zvonice. Další větší úprava probíhá kolem roku 1804, kdy je upraven do renesanční podoby. Uvnitř můžeme zhlédnout oltář vyzdobený freskami malíře Jana Sterna. Před kostelem jeden kamenný a jeden železný kříž. Poblíže kostela se nachází pranýř ze 16 století, který byl renovován roku 1936. Na návsi pak nalezneme památník obětem II. sv. války a poblíže něj sochu sv., Floriána (1775) a sochu sv. Jana Nepomuckého (1800). Poblíže nákupního střediska nalezneme barokní sousoší (1882) a na náměstíčku sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1882. V tomto městečku se roku 1870 také narodil první rakouský president Karl Renner na jehož rodném domku byla roku 1990 odhalena pamětní deska. Obec se na úpatí Dunajovických kopců západně od Pavlovských vrchů. I touto obcí neprochází žádná ze značených TZN a proto je nejlepší přístup po silnici z Mikulova.