Dolní Kounice - hrad a zámek
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
První objekt na výrazné vyvýšenině byl postaven jako klášterní hrad ve 20. letech 14. století. Sloužil k ochraně konventu premonstrátek a jako středisko správy klášterních statků. Jako majetek kláštera je poprvé připomínán roku 1330 a v majetku kláštera byl až do jeho zániku v roce 1527. V průběhu 15. století byl pozdně goticky přestavěn a později rozšiřováno jeho Předhradí a zvětšeno opevnění.
V roce 1537 získává objekt Jiří Žabka z Limberka, za něhož proběhla první renesanční přestavba hradu na zámek. Později za Drnovských z Drnovic dochází k dokončení renesanční přestavby. Od konce 17. století byl pak zámek využíván většinou k hospodářským účelům. V 2. polovině 20. století dochází k nákladné rekonstrukci, díky které však nešetrnou technologií byl celý zámek z památkového hlediska velmi poničen.
V současné době je celý zámecký areál v rukou soukromé společnosti, která jej začíná postupně restaurovat a využívat pro komerční účely. Bývalý renesanční zámek je dnes v sezóně přístupný veřejnosti a je prozatím spíše ukázkou toho, jak nešetrným způsobem lze znehodnotit významný památkový objekt. Z nejvyššího patra je jedinečný rozhled na město a dolnokounickou kotlinu. Prohlídková trasa prochází celým třípodlažním objektem a trvá asi hodinu.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.83 Okolí Brna-Ivančicko, GOL 1:25 000 Židlochovicko
Starobylé město Dolní Kounice se nachází v údolí řeky Jihlavy asi 25 km jihozápadně od Brna. Ve městě lze najít spoustu památek z různých období. Já bych určitě doporučil návštěvu zatím turisty trochu neobjeveného hradu a zámku, který se nachází na kopci nad městem. Jeho zajímavá silueta je viditelná z mnoha míst.
Původně se jednalo o gotický hrad, který byl postaven ve 20. letech 14. století z obraných důvodů premonstrátského kláštera nacházejícího se pod ním. Po zrušení kláštera připadl objekt králi Ferdinandu I., od kterého jej koupil roku 1537 místokancléř Českého království Jiří Žabka z Limberka. Ten se zasloužil o jeho přestavbu na dobře opevněný renesanční zámek. Další renesanční přestavba se uskutečnila v letech 1588–1604, kdy byl objekt ve vlastnictví Bernarda Drnovského z Drnovic. Tento rod měl však smůlu, že při stavovském povstání stál na špatné straně a tak jim byl zámek zabaven. Dalšími majiteli byli Dietrichštejnové, Herbersteinové, bývalý správce Emil Tomec, městský tajemník Karel Rubeš, až zámek v roce 1945 koupil Václav Edel. Kupodivu po roce 1948 nepřišel o celé vlastnictví, nýbrž se spolumajitelem zámku stal místní statek. K zestátnění došlo až v roce 1974, kdy zámek převzal Státní podnik památkové péče a ochrany přírody v Brně. Tři roky před sametovou revolucí připadl zámek Státní vědecké knihovně v Brně, ale v roce 1992 byl v restituci vrácen rodině Edlů, která jej následně prodala jedné soukromé firmě.
Od roku 2006 bylo započato s rozsáhlou rekonstrukcí, která sice ještě neskončila, ale návštěvníkům je umožněna prohlídka s průvodcem, dále je zde prodej suvenýrů a občerstvení nebo je v areálu možno pořádat různé soukromé či firemní akce i svatby.
Z Masarykova náměstí vede cesta po Zámecké ulici. Je to sice do kopce, ale pouze asi 700 metrů. Autobusové nádraží je na okraji náměstí, s vlakem je to horší – nejbližší stanice je v Moravských Bránicích (asi 5km). Autem lze zaparkovat před zámkem.
Objekt je chráněn jako kulturní památka. Na aktuální otevírací dobu, ceník vstupného a další informace je dobré se před návštěvou podívat na webové stránky.
Ve městě a okolí jsem ještě navštívil následující:
- zřícenina kláštera Rosa coeli:https://www.turistika.cz/mista/zricenina-klastera-rosa-coeli-nebeska-ruze-ve-meste-dolni-kounice
- starobylé město Dolní Kounice:https://www.turistika.cz/mista/krasne-starobyle-mesto-dolni-kounice
- kaple s. Antonína a Floriána:https://www.turistika.cz/mista/dolni-kounice-kaple-sv-antonina-a-floriana
- židovské památky:https://www.turistika.cz/mista/zidovske-pamatky-ve-meste-dolni-kounice
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/