Dolní Moravice – pomník 1. světové války
Dá se říci, že na pomnících Velké války (dnes říkáme 1. světová) se dá v našich končinách vypozorovat i poněkud nešťastný osud naší země v posledních sto letech. Ty naše končiny myslím přímo Sudety (odkud autor pochází).
Pomníky 1. světové války jsou rozesety takřka ve všech vesnicích a městech bývalého Rakouska-Uherska, tedy i u nás. Do té doby si nikdo nepředstavoval, že lidé se budou schopni v relativně krátký časový úsek (necelé čtyři roky) tak důkladně a systematicky vraždit a zabíjet.
Do té doby vlastně žádná válka tak dlouho netrvala. Byla tu sice válka Třicetiletá, ale i ta měla své „oddychové“ pauzy. Vlastně podobnou první „zprůmyslněnou“ a víceletou válku měli o nějakých 50 let před tím v Americe a říká se jí válka Severu proti Jihu (taky trvala skoro 4 roky). Další války v Evropě se stihly většinou semlít za jedno léto (Prusko-Rakouská, Prusko-Francouzská). Je vcelku zajímavé, že v tom bylo zamontováno to Prusko, potažmo celé Německo (s těmi Francouzi), ale to je taková myšlenka odbočující od tématu.
Do 1. světové války vyslaly své syny bez rozdílu národnosti všechny kraje Habsburské monarchie. Nevyhnulo se to tedy ani obyvatelům Dolní a Horní Moravice. Samotná Dolní Moravice patří k poměrně starobylým sídlům na samém hranici historické Moravy (ta vede přímo v toku řeky Moravice), je zmiňována již v roce 1258, část blíže k hřebeni Hrubého Jeseníku, zvaná Horní Moravice vznikla později. Původně samostatné obce (spojeny v roce 1949) měly před vypuknutím války dohromady téměř 2000 obyvatel (Dolní 1610, Horní 320). Do armády tedy narukovalo dost mladých mužů. A dost se jich nevrátilo. Pomník padlých byl odhalen 13. srpna 1922. Monument se skládal z obdélníkového kamenného podstavce, na něj navazuje hranolový pilíř s římsou a ustupujícím zakončením, které neslo pozlacenou orlici. Deska z černého kamene obsahoval jména necelých 40 padlých občanů obou obcí. Jsou rozděleni ve sloupcích s uvedením příslušnosti, Nieder Mohrau (Dolní) a Ober Mohrau (Horní).
Protože vývoj po 2. světové válce nepřál příliš uctívání vzpomínek na vysídlené Němce, postihlo obrazoborectví i Dolní Moravici. Památník se změnil na oslavu Sovětských osvoboditelů. To bylo vyjádřeno nápisem NAŠIM OSVOBODITELŮM a obligátní pěticípou hvězdou.
Po listopadu 1989 kupodivu tento vzhled vadil, takže zmizela hvězda a obě zdobící kamenné koule.
V rámci zkrášlování obce (Dolní Moravice je dnes turisticky vyhledávanou lokalitou) došlo naštěstí i k důstojné úpravě poničeného pomníku. Opravený památník byl slavnostně odhalen 16.9.2016. Dílo v podstatě kopíruje předválečný stav, byly obnoveny chybějící koule, doplněna orlice na vrcholu, vrátila se i deska zdobená mečem a věncem se jmény padlých.
Původní pomník je dílem kamenického mistra Valtra ze Supíkovic. Použitý materiál byla žula z okolí Frýdberka (tedy Žulové). Na obnově pomníku se finančně mimo obce podílelo Ministerstvo obrany ČR i sdružení rodáků Dolní a Horní Moravice z Německa. Dílo najdeme u křižovatky silnice 445 s místní komunikací od Dolní Moravice na horní část v Nové Vsi.