Loading...
Zpráva o existenci vesnického hřbitovního kostelíka v jihočeském Domaníně možná někomu nijak zásadní nepřijde, ale v tomto případě by to byl omyl. Zdejší kostel sv. Jiljí byl totiž nejen původní Schwarzenberskou hrobkou (v letech 1784 až 1876), ale hřbitov, který jej obklopuje, je navíc místem posledního odpočinku světoznámého cestovatele Jiřího Hanzelky. Přidáme-li informaci, že domanínský kostelík pochází z počátku 16. století, je jasné, že tento hřbitovní areál rozhodně stojí za návštěvu.
Na úvod se ještě sluší uvést, že se hřbitovní kostel sv. Jiljí nachází u rybníka Svět a západně od současné neogotické Schwarzenberské hrobky s kaplí a že se jedná o jednolodní orientovanou stavbu s předsazenou věží, která je písemně poprvé zmiňována již v roce 1515.
Nejstarší dochovanou částí současného kostela je spodní zdivo presbytáře. Zbytek objektu je již převážně výsledkem přestavby z let 1574 až 1576. Tu financoval Vilém z Rožmberka a vedl stavební mistr Jan Vlach. Kostel byl tehdy zvětšen i zvýšen. Věž s barokní bání byla přistavěna teprve v roce 1776. Roku 1992 pak byl kostel obehnaný kamennou hřbitovní zdí restaurován.
Za nejcennější část mobiliáře je považován – v presbytáři umístěný - votivní obraz donátora Viléma z Rožmberka a jeho dvou manželek (Kateřina Brunšvická a Žofie Hohenzollernská) namalovaný (zřejmě) Tobiášem Elsem roku 1576. Tomu pak konkurují dochované renesanční fresky. Zbytek vnitřního zařízení pochází z 19. století, převážně z roku 1835.
Hřbitovní kostelík sv. Jiljí je vysoce ceněn jako vzácná renesanční sakrální stavba s dochovanými prvky gotiky i významný doklad rožmberského stavitelství. Proto jistě nepřekvapí, že byl mezi naše chráněné památky zařazen hned v květnu roku 1958. Od ledna roku 2002 je také součástí národní památky Zámek Třeboň se Schwarzenberskou hrobkou.
Na závěr ještě jedno upozornění pro zájemce o návštěvu této památky. Centrum obce Domanín je od kostela sv. Jiljí vzdáleno 3,5 km.