Schwarzenberský zámek v Třeboni
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Město Třeboň patří mezi nejmalebnější města v jižní části České republiky. Každému se vybaví zejména v souvislosti s rybníky, kterých je v okolí skutečně požehnaně.
My se ovšem zaměříme především na zdejší zámek, který stejně jako místní rybníky neodmyslitelně patří k městu.
Za čím jedeme?
Vývoj zámku započal již ve čtrnáctém století, kdy na jeho dnešním místě stával Augustiniánský klášter. Ten nechal následně na konci 15. století výrazně rozšířit Vok z Rožmberka (do jeho majetku se Třeboň dostala v roce 1479). I v dalších letech docházelo k postupnému rozšiřování areálu. Významným mezníkem se stal rok 1562, kdy došlo k jeho požáru. Následně proběhla přestavba hradu na renesanční zámek podle návrhu stavitele Antonína Ericery. Roku 1602 se na zámku usadil poslední vládce rodu Rožmberků Petr Vok. Po jeho smrti se Rožmberk dostává krátce do majetku rodu Švamberků, aby se nakonec roku stal majetkem Schwarzenberků. Ti nechali v letech 1663-1666 postavit na místě bývalého zámeckého pivovaru barokní budovu, ze které následně spravovali celé svoje panství. K významné rekonstrukci zámku pak došlo až v letech 1859-1860, kdy bylo přestavěno západní křídlo zámku. Od roku 1947 je zámek v majetku státu.
Při návštěvě třeboňského zámku si návštěvník může vybrat hned z několika okruhů, každý z nich může návštěvníkovi nabídnout něco zajímavého:
Trasa A - tento okruh je zaměřen na rožmberské renesanční interiéry a provede návštěvníka zejména historií zámku. Zaměřen je na prostory, které jsou datovány již do doby posledních Rožmberků, tj. do přelomu 16. a 17. století.
Trasa B - tento okruh je zaměřen na soukromá schwarzenberská apartmá, která jsou vybaveny v duchu baroka a rokoka. Vybavení místností můžeme zpravidla datovat do 19. století, tj. do doby, kdy na zámku hospodařil rod Schwarzenberků.
Trasa C - tato prohlídka zavede návštěvníky do prostor konírny, psí kuchyně a kasemat, tj. do "mimozámeckých" prostor areálu zámku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V centru Třeboně se nachází velké množství různých restauračních zařízení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Prohlídka třeboňského zámku je uchvacující a prostě se musí vidět.
Ostatní informace
Otevírací doba:
duben, květen, září a říjen - ÚT-NE 9-16
červen-srpen - ÚT-NE 9-17.15
Vstupné:
trasa A - dospělí 80 Kč, děti 50 Kč, senioři 70 Kč, rodinné 200 Kč
trasa B - dospělí 80 Kč, děti 50 Kč, senioři 70 Kč, rodinné 200 Kč
trasa C - dospělí 60 Kč, děti 30 Kč, senioři 50 Kč, rodinné 140 Kč
trasa A+B - dospělí 130 Kč, děti 80 Kč, senioři 100 Kč, rodinné 320 Kč
trasa A+B+C - dospělí 160 Kč, děti 90 Kč, senioři 130 Kč, rodinné 380 Kč