Loading...
Turistické cíle • Drobné památky
Dřevohostice jsou dle nápisu na autobusovém nádraží „městečkem na rozhraní Valašska a Hané“ a také sídlem,ve kterém je k vidění množství památek.
Jednou z nich je vysoká bělostná věž renesanční zvonice, která vznikla na náklady místního českobratrského sboru.
Nachází se poblíž náměstí na konci první půle Kostelní ulice, která se za ní lomí, pokračuje k několik desítek metrů vzdálenému kostelu sv.Havla a poté znovu ústí na hlavní ulici městečka.
Věž byla vystavěna roku 1581 a i ta její první verze byla strohou stavbou bez jakýchkoliv ozdob. Je ale dost možné, že v té době byla podobně jako zvonice v Lipníku nad Bečvou nahoře ukončena atikou. Pak ale dostala stanovou střechu, navrchu s makovicí a křížem. Věž dosahuje celkové výše 25 metrů a bez střechy je jejích pět pater o pět metrů nižší. V tom posledním zvonovém byla kol dokola po obvodu prolomena sdružená okna. Jinak je fasáda věže hladká a členěna pouze profilem obvodové římsy a pod zvony korodovým pasem. Jedinou ozdobou zvonice jsou již od jejího vzniku sluneční hodiny umístěné na jižní straně věže.
Mezi Léty Páně 1590 až 1640 zvonici obklopoval bratrský hřbitov obehnaný cihlovou zdí, pak byl žalov zrušen.
Pod věží se nacházela hrobka, v níž našli poslední odpočinutí majitelé dřevohostického panství. Samozřejmě jen ti, jež byli českobratrského vyznání.
Roku 1721 byl do věže zavěšen velký zvon jména Mária ozdobený reliéfem Panny Marie s Ježíškem, práce to olomouckého zvonaře Jana Antonína Behra.
Celkovou rekonstrukcí věž prošla v roce 2016, přičemž bylo do pozlacené makovice uloženo bronzové pouzdro.
Původně na věži visely zvony čtyři, ale ve světových válkách byly zrekvírovány. Po té druhé se podařilo dva zvony dohledat a vrátit zpět. Byl to právě ten zvon Mária o váze 685 kg s reliéfem Madony a Ježíška, bohužel roku 1948 se na něm objevila prasklina. Proto se dál na něj zvonilo již jen ručně a později za pomoci elektrického pohonu. To mu zřejmě nesvědčilo, neboť v novém tisíciletí pukl úplně a musel být snesen do přízemí zvonice. (Tím druhým vráceným zvonem byl malý umíráček.)
Díky veřejné sbírce (a financím dodaným římskokatolickou farností a obcí) se podařilo dát do kupy tři čtvrti miliónu korun, což umožnilo, aby se namísto jednoho zvonu odlily nové zvony hned dva.
Stalo se tak v Brodku u Přerova ve zvonařské dílně Leticie Vránové-Dytrychové.
První dostal „staronové“ jméno Mária, vážil 640 kilogramů a ozdobil jej reliéf Panny Marie Svatohostýnské.
Druhý menší zvon obdržel název Sv.Havel a zkrášlil jej reliéf tohoto svatého poustevníka.
14.srpna 2021 je za veliké slávy vysvětil olomoucký arcibiskup Jan Graubner a zvony byly poté osazeny na svá místa.
Od té doby vyzvánějí každý den v týdnu vždy v sedm hodin ráno, v poledne a v sedm večer.
A samozřejmě svým vyzváněním zvou též věřící k návštěvě mše svaté…
Před zvonicí stojí jedna z mnoha dřevohostických soch světců - kamenná skulptura sv Rosálie. Tato je ale z hlediska estetiky dílkem toliko průměrným, neboť jejím autorem byl neznámý lidový umělec.