Loading...
Jednou z ozdob městyse Dubu nad Moravou je bezesporu sousoší sv. Jana Nepomuckého. Vlastně se není čemu divit, obec s monumentálním poutním kostelem lákala nejen příliv poutníků, ale i umělců, kteří by se v takovém místě rádi zpropagovali. Tím umělcem byl Jiří Antonín Heinz, který patřil do okruhu předních výtvarníků v oblasti Olomoucka, ale leckdy se jejich dílo ocitlo i ve vzdálenější oblasti.
Skulpturu tvoří centrální sloup, základ tvoří válcovitý základ, na něj navazuje podstavec se třemi volutovými křídly nebo pilířky. Prostory mezi pilířky jsou vyplněny ozdobnými kartušemi. Na nich najdeme postupně erb Otty Ekgha (zadavatel díla, světící biskup v Olomouci), reliéf svržení Jana Nepomuckého do Vltavy a na posledním nápis s chronogramem.
Samotný světec je znázorněn v částečném pokleku v obláčku s andílky. Samotná postava je v pozici s hlavou ukloněnou na pravou stranu ke kříži, který nesou další andílek. Ruce s biretem na bibli směřují vlevo.
Centrální výjev obklopuje prohnutá balustráda s motivy protínajících se kruhů a roset. Na nárožích je šestice dalších světců, sv. Antonína Paduánského, sv. Josefa, sv. Otylie, sv. Ignáce z Loyoly, sv. Jana z Boha a sv. Františka Paulínského.
Dílo vznikalo v l. 1738–40, socha je signována v oblacích GAH 1740, sochy na balustrádě jsou datovány rokem 1739.
Sousoší zřejmě chybí trojice andílků kteří původně byli umístěni na výrazné římse pod sochou našeho populárního barokního světce.